Obietnica Trzaskowskiego: tabletka „dzień po” w każdym warszawskim szpitalu

Gorące tematy Społeczeństwo Zdrowie Dołącz do dyskusji (684)
Obietnica Trzaskowskiego: tabletka „dzień po” w każdym warszawskim szpitalu

W Warszawie we wszystkich podległych miastu szpitalach o profilu ginekologiczno-położniczym przyjmują lekarze „bez klauzuli sumienia”. W wielu miejscach całodobowo.

– Pacjentki mają prawo do pełnego zakresu świadczeń gwarantowanych prawem – zapewnił Rafał Trzaskowski.To realizacja jednej z jego obietnic wyborczych, gdy ubiegał się o fotel prezydenta w Warszawie. Zgodnie z tą obietnicą – już zrealizowaną – ginekolog po konsultacji przepisze pacjentce receptę na tabletki antykoncepcji awaryjnej (tzw. tabletka „dzień po”) bądź udzieli innej porady. Porady są bezpłatne.

Co istotne, mowa o szpitalach podległych miastu, a nie wszystkich znajdujących się w Warszawie. Chodzi zatem o sześć placówek. Są to: Centrum Medyczne Żelazna (św. Zofia), Szpital Specjalistyczny im. Krysi Niżyńskiej „Zakurzonej” („Inflancka”), Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny („Madalińskiego”), Szpital Bielański, Szpital Praski i Szpital Solec.

Szpital Praski oraz Szpital Solec zapewniają możliwość skorzystania z porady antykoncepcyjnej bez konieczności wcześniejszego zapisu poza godzinami pracy przychodni szpitalnych. Izby działają w dni powszednie w godz. 15.00-7.00, a w soboty, niedziele i święta całą dobę. Mieszkanki Warszawy mogą zgłaszać się do Izby Przyjęć Ginekologiczno-Położniczej w Szpitalu Praskim, a w Szpitalu Solec do Izby Przyjęć Ginekologiczno-Położniczej, zlokalizowanej w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Czas oczekiwania na przyjęcie przez lekarza – ponoć – nie przekracza dwóch godzin. Można skorzystać doraźnie z porady antykoncepcyjnej w sytuacjach awaryjnych.

Gabinety dla pacjentek z niepełnosprawnościami

– Jednym z priorytetów Warszawy jest także zwiększanie dostępności do świadczeń zdrowotnych dla osób z niepełnosprawnościami – czytamy na stronie internetowej stołecznego ratusza. Od sierpnia 2019 r. w Szpitalu Praskim oraz w Szpitalu Solec funkcjonują gabinety ginekologiczne przystosowane do przyjmowania pacjentek z niepełnosprawnościami. Ułatwieniem jest jednak nie tylko sprzęt, ale przede wszystkim forma zapisów i przebieg samej wizyty lekarskiej.