Na wczorajszej konferencji premier Morawiecki ogłosił, że startuje tarcza finansowa 2.0. Mają z niej skorzystać zarówno mikrofirmy jak i małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, chociaż podział środków już budzi kontrowersje. Dla wielu przedsiębiorców istotniejsze jest jednak to, kiedy dokładnie ruszy tarcza finansowa PFR 2.0 i które branże będą mogły skorzystać ze wsparcia. Odpowiedzi na to drugie pytanie można szukać w procedowanej właśnie ustawie.
Tarcza finansowa PFR 2.0: które branże otrzymają wsparcie od państwa?
Premier wprawdzie ogłosił wczoraj, że rusza tarcza finansowa 2.0, jednak nie był w stanie dokładnie powiedzieć, którzy przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie. Z nowej tarczy ma skorzystać „około 40 branż”, jak stwierdził premier. Jeśli jednak chcemy dowiedzieć, się, kto ma realną szansę na pomoc, możemy zajrzeć do tarczy antykryzysowej 6.0. Jest ona wciąż procedowana, a na jej wejście w życie czeka wielu przedsiębiorców poszkodowanych przez państwowe obostrzenia.
To właśnie w tarczy 6.0 wymieniane są kody PKD, które upoważniają przedsiębiorców do skorzystania z różnych form pomocy. Z wczorajszych słów premiera można wywnioskować, że kody uwzględnione w tarczy 2.0 będą praktycznie tożsame z tymi, które zostały zawarte w tarczy 6.0. Oczywiście należy pamiętać, że może dojść do niewielkich modyfikacji. Na ten moment wydaje się jednak, że na bezzwrotne środki z PFR mogą liczyć firmy z branży:
- gastronomicznej (restauracje, przygotowywanie i podawanie napojów, ruchoma działalność gastronomiczna, pozostała działalność gastronomiczna),
- odzieżowej (sprzedaż detaliczna odzieży, sprzedaż wyrobów tekstylnych na straganach),
- targowej (sprzedaż żywności, odzieży, pozostałych wyrobów),
- foto i wideo (działalność fotograficzna, produkcja filmów, nagrań itd.),
- wystawienniczej (organizacja targów, wystaw i kongresów),
- sportowej (wypożyczanie sprzętu rekreacyjnego i sportowego, pozaszkolna edukacja sportowa, pozostała działalność sportowa, działalność fizjoterapeutyczna, paramedyczna, obiektów sportowych, obiektów dot. poprawy kondycji fizycznej),
- rozrywkowej (działalność wesołych miasteczek)
Dodatkowo Sejm ostatecznie rozszerzył pierwotny projekt o kilka kolejnych branż. Prawdopodobnie one też będą mogły ubiegać się o środki z PFR. Są to firmy o kodach PKD:
- 59.14.Z (działalność związana z projekcją filmów),
- 79.90.C (pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji),
- 85.52.Z (pozaszkolne formy edukacji artystycznej),
- 85.53.Z (pozaszkolne formy edukacji z zakresu nauki jazdy i pilotażu),
- 85.59.A (nauka języków obcych),
- 86.10. Z (działalność szpitali – z ograniczeniem do lecznictwa uzdrowiskowego i rehabilitacji leczniczej),
- 90.04.Z (działalność obiektów kulturalnych).
Tarcza finansowa PFR 2.0 – które jeszcze branże prawdopodobnie będą mogły ubiegać się o środki?
Należy również pamiętać, że w tarczy 6.0 nie wymieniano już kodów firm, które o pomoc mogły ubiegać się w ramach tarczy 5.0. Można zatem spodziewać się, że z tarczy finansowej 2.0 będą mogły skorzystać także m.in. firmy z branży turystycznej czy np. domy strachu i pokoje zagadek.
Szczegóły na temat otwarcia naboru wniosków i dokładnych warunków, które firmy będą musiały spełnić, prawdopodobnie zostaną przez rządzących podane w najbliższych dniach.