Wynajmujesz mieszkanie? Polski Ład zmienił terminy na złożenie ważnego dokumentu

Finanse Nieruchomości Podatki Dołącz do dyskusji
Wynajmujesz mieszkanie? Polski Ład zmienił terminy na złożenie ważnego dokumentu

Polski Ład zmienił nie tylko zasady rozliczania prywatnego najmu mieszkań. Zmieniły się też terminy. Na dodatek termin na złożenie PIT-28 w 2023 roku, nie pokrywa się z terminem zapłaty rocznego podatku. Można się pogubić.

Termin na złożenie PIT-28

Polski Ład zmienił opodatkowanie dochodów z najmu prywatnego. Obecny rok jest ostatnim, w którym właściciele wynajmowanych mieszkań maja wybór. Mogą się rozliczać na zasadach ogólnych i zapłacić podatek od dochodu. Albo ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ta druga forma, prostsza, ale nie pozwalająca odliczyć kosztów. miała więcej zwolenników. Od stycznia jedyną dopuszczalną opcją jest ryczałt.

Ryczałtowcy muszą rozliczyć się z fiskusem, składając PIT-28 i odprowadzając podatek. Portal PIT.pl zwrócił uwagę, że nowelizacja przepisów Polskiego Ładu rozdzieliła termin rozliczenia PIT z terminem zapłaty podatku. Od 2023 roku podatnik nie będzie się już płacił podatku w tym samym czasie, co składał deklarację PIT-28.

W tym roku deklarację PIT-28 trzeba było złożyć do końca lutego. Wcześniej był to koniec stycznia. Polski Ład zmienił to kolejny raz, wprowadzając jeden termin na złożenie wszystkich deklaracji PIT. W związku  z tym czas  na złożenie deklaracji PIT-28 w 2023 roku będzie 2 maja. Ostatni dzień kwietnia przypada w niedzielę. Kolejny, 1 maj, jest dniem wolnym, stąd termin na złożenie PIT-28 minie 2 maja. Natomiast termin zapłaty podatku, jak przypomina PIT.pl, pozostał bez zmian i nadal przypada 28 lutego 2023 roku.

Limity i stawki

Przypominamy, że ryczałt z tytułu najmu wynosi 8,5 proc. przychodu do kwoty 100 000 zł. Natomiast przychód od nadwyżki ponad 100 000 zł. jest opodatkowany stawką 12,5 proc. W przypadku osiągania przychodów z najmu przez mał­żonków, kwota 100 000 zł dotyczy łącznie obojga małżonków. Na stronie podatki.gov.pl Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że ten limit dotyczy łącznie obojga małżonków również w sytuacji, gdy mają oni rozdzielność i żona opodatkowuje dochód z najmu na zasadach ogólnych, a mąż według ryczałtu. W limicie 100 tys. zł mieszczą się zarówno przychody z najmu opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym, jak i opodatkowane na zasadach ogólnych. W związku z tym, po przekroczeniu tego limitu mąż będzie musiał opodatkować nadwyżkę wyższą stawką ryczałtu.

Wymuszone, dla części podatników, przejście od nowego roku na ryczałt, powinno skłonić do przejrzenia dokumentów. Być może warto wprowadzić zmiany w umowach najmu, które pozwolą obniżyć podatek. Chodzi o zapisy dotyczące rozliczania opłat za media. Korzystniej dla wynajmującego zastrzec, że opłaty za media obciążają najemcę, choć nie znaczy to, że musi on regulować je osobiście u dostawców mediów.