Thermomix do wygrania w facebookowym konkursie to w rzeczywistości pułapka na miłośników gotowania

Codzienne Prywatność i bezpieczeństwo Technologie dołącz do dyskusji (2) 31.12.2021
Thermomix do wygrania w facebookowym konkursie to w rzeczywistości pułapka na miłośników gotowania

Edyta Wara-Wąsowska

Miłośnicy gotowania muszą mieć się na baczności. Oszuści postanowili wziąć sobie na cel facebookowych użytkowników grup o Thermomiksie. Chodzi o konkurs, w którym rzekomo można wygrać urządzenie.

Thermomix do wygrania? To tylko kolejne oszustwo

Jak przestrzega Michał Rosiak, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w Orange, miłośnicy gotowania marzący o nowym Thermomiksie muszą mieć się na baczności. Na facebookowych grupach pojawiły się posty, które są rzekomo autorstwa firmy Vorwerk – producenta urządzenia. Z postów wynika, że firma – z okazji swojego 25-lecia – postanowiła zorganizować konkurs, w którym Thermomix jest do wygrania. To jednak zwykłe oszustwo, a żaden konkurs nie istnieje. Post podawany przez użytkowników zawiera natomiast link, który prowadzi do fałszywej strony internetowej mającej udawać facebookowy profil firmy Vowerk i fanpage Thermomixa. Teoretycznie aby mieć szanse na wygranie sprzętu, wystarczy tylko ponownie się zalogować.

Jak łatwo jednak się domyślić, dane podane podczas logowania trafiają w rzeczywistości w ręce przestępców. Oprócz tego po zalogowaniu się na ekranie wyskakuje mnóstwo okienek reklamowych. Użytkownik, który w nie kliknie (celowo lub niechcący) pobierze złośliwą aplikację. To z kolei może doprowadzić do tego, że oszuści pozyskają znacznie więcej danych, niż „tylko” login i hasło do Facebooka.

Rosiak zwraca zresztą uwagę, że to nie wszystko. Na konkursowej stronie pojawia się też komunikat („Gratulacje, wygrałeś Thermomix Vorwerk”). Poniżej znajduje się natomiast link „Pobierz, aby otrzymać nagrodę”. Osoby, które klikną w link, zostaną przekierowane do strony, na której mają wybrać operatora sieci komórkowej. Po dokonaniu wyboru, pojawi się kolejny ekran – subskrypcji serwisu z grami na telefon. Za subskrypcję trzeba będzie zapłacić 14,99 zł – będzie jednak ona automatycznie odnawiać się co 7 dni. Mniej uważni użytkownicy mogą nie zorientować się w rzeczywistych kosztach subskrypcji.

Jeszcze niedawno Thermomix rozpalał emocje z innego powodu

Konkurs, w którym rzekomo jest Thermomix do wygrania, może przypominać niektórym osobom o sytuacji z początku roku – czyli o prawnym sporze między producentem urządzenia a niemiecką siecią Lidl. Hiszpański sąd uznał w styczniu, że Lidlomix (maszyna o podobnych funkcjach będąca wówczas w ofercie Lidla) jest ewidentnie inspirowany Thermomiksem i narusza patenty oryginalnego Thermomiksa – przez co musi zostać wycofany z rynku. Ta informacja rozczarowała wtedy wiele osób, które w urządzeniu od Lidla upatrywały tańszego zamiennika Thermomixa. Wiadomość o tym, że konkurs, w którym do wygrania jest Thermomix, jest fałszywy, może rozczarować kolejne – ale i ustrzec je przed kradzieżą danych.