To jest chyba ten moment na kupienie pustaków, paneli i płytek, nawet jeśli nie masz jeszcze działki

Nieruchomości Dołącz do dyskusji
To jest chyba ten moment na kupienie pustaków, paneli i płytek, nawet jeśli nie masz jeszcze działki

Wzrost gospodarczy i rosnący popyt na mieszkania napędzały rynek materiałów budowlanych przez ostatnie lata. Jednak we wrześniu tego roku obserwowaliśmy nieoczekiwany spadek cen tych surowców. 

W ciągu jednego miesiąca, od sierpnia do września, ceny materiałów budowlanych spadły o 0,9%. Jeśli porównamy je rok do roku, obniżyły się one o 0,6%. To zaskakujący zwrot dla branży, która do niedawna charakteryzowała się dynamicznym wzrostem cen.

Co jest przyczyną takiej korekty? Specjaliści z portalu RynekPierwotny.pl sugerują, że mamy do czynienia z naturalną korektą, jaką obserwuje wiele rynków po okresie szybkiego wzrostu. Popyt na materiały budowlane, po osiągnięciu szczytu w ubiegłym roku, zaczął spadać, co wpłynęło na ceny.

Pomimo tego spadku, nie wszystkie materiały budowlane zanotowały obniżki cen. Cement-wapno, na przykład, zwyżkował o 21% w skali roku. Jednakże większość materiałów, zwłaszcza te popularne takie jak płyty OSB czy izolacje termiczne, zanotowały spadki cen w dwucyfrowych wartościach.

Należy zastanowić się nad długoterminowymi perspektywami rynku. Czy spadek cen materiałów budowlanych jest jedynie krótkotrwałym efektem korekty, czy może oznacza początek trwalszej tendencji?

Optymiści wskazują na pozytywne sygnały z rynku mieszkaniowego. Program kredytów preferencyjnych Bezpieczny Kredyt 2% zdobywa na popularności, przewyższając najśmielsze prognozy. Spodziewany napływ środków z KPO może również zwiększyć inwestycje w budownictwo, co przekładać by się miało na większy popyt na materiały budowlane.

Jednak, w obliczu tych czynników, czy można oczekiwać, że ceny materiałów budowlanych będą nadal spadać? Eksperci radzą, aby inwestorzy byli czujni i dokładnie obserwowali rynek, ponieważ najdogodniejszy moment na zakup może nadejść wcześniej niż się spodziewamy.

Chociaż obecna korekta cen materiałów budowlanych może wydawać się zaskakująca, istnieją solidne argumenty sugerujące, że jest to jedynie chwilowa anomalia. Kluczem będzie obserwowanie, jak rynek zareaguje w nadchodzących miesiącach.