Kobieta wypożyczyła samochód na minuty i nie przyznaje się do popełnienia wykroczeń twierdząc, że to nie ona kierowała. Czy można się tak tłumaczyć?

Moto Prawo Technologie Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (48)
Kobieta wypożyczyła samochód na minuty i nie przyznaje się do popełnienia wykroczeń twierdząc, że to nie ona kierowała. Czy można się tak tłumaczyć?

Carsharing staje się coraz bardziej popularny, a przedsiębiorstwa zajmujące się autami na minuty powiększają sukcesywnie wielkość flot pojazdów czy obszarów, na których działają. Z carsharingiem wiąże się bardzo ciekawa historia, którą opisał portal Trójmiasto.pl. Czy można popełnić wykroczenie drogowe, prowadząc auto na minuty, a następnie tłumaczyć, że prowadził ktoś inny? Traficar a udostępnienie pojazdu.

Pewna 49-letnia gdańszczanka, wypożyczyła w ubiegłym miesiącu samochód na minuty u operatora Traficar. Przedmiotowym pojazdem, wypożyczonym przez kobietę, został popełniony szereg wykroczeń drogowych. Kobieta nie przyznała się do winy, ani nie wskazała odpowiedzialnego za to kierowcy. Poskutkowało to znacznym zmniejszeniem wysokości kary. Zamiast 1 000 zł i 22 punktów karnych gdańszczanka otrzymała mandat w wysokości 500 zł. Punktów karnych nie otrzymała.

Traficar a udostępnienie pojazdu

Odchodząc od argumentacji kobiety i zakładając, że faktycznie prowadził ktoś inny warto zadać sobie pytanie. Czy regulamin usługi, świadczonej przez Traficar, w ogóle pozwala na udostępnienie pojazdu innej osobie? Zajrzyjmy zatem na stronę internetową operatora.

Punkt 33 regulaminu korzystania z usługi zawiera pewien przepis, który wyrażony jest dosyć dobitnie.

W ramach Traficar pojazdem kierować może tylko ten użytkownik który dokonał rezerwacji pojazdu. Niedopuszczalnym jest udostępnianie pojazdu innym osobom, w tym innym użytkownikom Traficar.

Stwierdzenie, że pojazd, który aktualnie wynajmujemy, wykorzystywany był przez inną osobę oczywiście łamie postanowienia regulaminu korzystania z usługi. Taka argumentacja oczywiście może mieć wpływ na odpowiedzialność na płaszczyźnie prawa wykroczeń, skutkując zmniejszeniem otrzymanej sankcji. Wspomniany regulamin, w punkcie 34, reguluje również odpowiedzialność za popełnione wykroczenia.

Za przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz przepisów administracyjnych odpowiedzialność ponosi wyłącznie użytkownik. Traficar jest zobowiązany do przekazywania danych użytkownika organom prowadzącym postępowanie w zakresie popełnienia czynu niedozwolonego oraz organom administracyjnym nakładającym opłaty związane z parkowaniem pojazdów.

Ciekawe jest użycie stwierdzenia użytkownik, a nie najemca. Wydaje się, że nawet gdy najemca pojazdu udostępnił go innej osobie (wbrew regulaminowi) to regulamin zaznacza, że jakikolwiek faktyczny użytkownik pojazdu powinien ponieść odpowiedzialność z tytułu popełnionych wykroczeń, co jest oczywiste. Kwestia winy i odpowiedzialności jest uregulowana w prawie wykroczeń i regulamin usługi nie może w żaden sposób tych kwestii modyfikować.

O ile udostępnienie pojazdu osobie trzeciej jest sprzeczne z regulaminem, to nie jest fizycznie niemożliwe. Warto jednak wspomnieć, że regulamin Traficar nie przewiduje żadnych szczególnych sankcji dla usługobiorców, którzy niezgodnie z umową udostępniają pojazdy osobom trzecim. Co innego, jeżeli powstałaby wtenczas szkoda, ale stanowi to odrębną kwestię.