Wykupując ubezpieczenie na życie pamiętaj, że możesz być chroniony już od momentu podpisania wniosku. Pod pewnym warunkiem

Codzienne Finanse Dołącz do dyskusji
Wykupując ubezpieczenie na życie pamiętaj, że możesz być chroniony już od momentu podpisania wniosku. Pod pewnym warunkiem

Z niedawno opublikowanych danych wynika, że ponad połowa mieszkańców Polski posiada ubezpieczenie na życie. Oznacza to, że w przypadku wielu zdarzeń losowych (np. zgonu), co czwarty Polak może zapewnić swojej rodzinie niezbędne środki finansowe. Minusem tej sytuacji jest niestety fakt, że wiele osób, które wykupują polisy na życie, nie posiada wystarczających oszczędności. Powinni oni pamiętać o możliwości skorzystania z tzw. tymczasowej ochrony ubezpieczeniowej.

Wykupujesz ubezpieczenie na życie? Pamiętaj o tymczasowej ochronie ubezpieczeniowej

Podstawowym zadaniem tymczasowej ochrony ubezpieczeniowej jest zapewnienie ochrony ubezpieczonemu od momentu podpisania wniosku o zawarcie polisy. Następuje ona od chwili podpisania umowy, do momentu zaakceptowania złożonego wniosku przez ubezpieczyciela. Tego typu rozwiązanie dotyczy przede wszystkim polis na życie o wysokiej sumie ubezpieczenia. Dlatego jeżeli masz zamiar wykupić tego typu polisę, zwróć uwagę na możliwość objęcia ochroną od momentu podpisania umowy.

Wydaje ci się, że ochrona tymczasowa jest niepotrzebna?  Nie jest to prawda, a rodzina osób, które korzystają z niej, może otrzymać wypłatę pieniędzy.

Pamiętaj jednak, że tak jak w przypadku wielu innych ubezpieczeń ochrona nie zawsze zadziała. Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania np. wtedy, gdy do zgonu doszło, gdy prowadziłeś pojazd pod wpływem alkoholu, popełniłeś samobójstwo czy uczestniczyłeś w zamieszkach.

Mówiła o tym dla Rankomat.pl ekspertka Ewelina Ratajczak:

Jako wyłączenie odpowiedzialności traktowane jest również udzielenie nieprawdziwych odpowiedzi w ankiecie dotyczącej stanu zdrowia lub zatajenie istotnych informacji na temat ogólnej kondycji albo wykonywanego zawodu. Podobnie, jeśli ubezpieczyciel dowiedzie, że śmierć wynikła wskutek samobójstwa popełnionego w ciągu 2 lat od zawarcia umowy – taka sytuacja również skutkuje odmową wypłaty odszkodowania

Ochrona tymczasowa może trwać do kilkudziesięciu dni. Składka za nią może także zostać zwrócona

Ochrona tego typu może trwać nawet 60 dni, a w tym czasie ubezpieczyciel dokonuje wszelkich, koniecznych działań, aby zebrać niezbędne informacje o wnioskującym. W przypadku, gdy wnioskujący nie uzupełnił koniecznych informacji o sobie, ochrona tymczasowa może zostać przedłużona. Tego typu ochrona kończy się z chwilą zawarcia polisy. Może ją też zakończyć wnioskujący, składając odpowiednie oświadczenie.

Istnieje także możliwość zwrotu składki za tymczasową ochronę ubezpieczeniową. Jest to możliwe w przypadku:

  • rezygnacji z polisy,
  • otrzymania odmowy jej zawarcia,
  • wygaśnięcia ochrony tymczasowej po ustalonym wcześniej okresie.

Zwrot składki następuje także w przypadku zaistnienia zdarzeń losowych, takich jak np. śmierć wnioskującego. Jednak czasami towarzystwa ubezpieczeniowe zastrzegają, że śmierć wnioskującego nie może nastąpić na skutek wypadku.