Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelizacją przepisów, która może mocno wpłynąć na proces zawierania umowy na ubezpieczenie OC. Zgodnie z projektem firmy ubezpieczeniowe zyskają prawo do weryfikacji, czy PESEL klienta zastrzeżono. Jeśli tak, zakład ubezpieczeniowy będzie mógł odmówić zawarcia umowy. Taka zmiana powinna ograniczyć przestępstwa związane z kradzieżą tożsamości.
Dziś zakład ubezpieczeń oferujący ubezpieczenia obowiązkowe nie może odmówić sprzedaży takiej polisy. Nowe przepisy mają to zmienić. Ubezpieczyciel otrzyma prawo do sprawdzenia statusu PESEL i ewentualnej odmowy w momencie, gdy dane budzą wątpliwości. W ten sposób ryzyko zawarcia umowy z osobą posługującą się cudzymi danymi zostanie mocno ograniczone.
Oszustwa z wykorzystaniem cudzych danych to realne zagrożenie
Coraz więcej przypadków kradzieży tożsamości sprawia, że konieczne są działania zapobiegawcze. Przestępcy często posługują się skradzionymi danymi osobowymi – w tym numerami PESEL – by rejestrować pojazdy i kupować ubezpieczenia OC. Osoba, której dane wykorzystano, często dowiaduje się o całej sytuacji dopiero po otrzymaniu wezwania do zapłaty lub pisma z ubezpieczalni.
Według Ministerstwa Finansów wzrost przypadków nielegalnego używania PESEL-i jest jednym z kluczowych powodów zaproponowanych zmian. Projektowane przepisy mają ukrócić możliwość zawierania polis OC na dane osób, które zastrzegły swój PESEL. Skorzystały z tej funkcji jako środek zabezpieczający właśnie przed kradzieżą tożsamości.
Zastrzeżenie PESEL-u to funkcja, która zyskała ogromną popularność wśród osób chcących ochronić się przed wyłudzeniami
Zastrzec PESEL można bezpłatnie, m.in. poprzez aplikację mObywatel. Chociaż daje to skuteczną ochronę, wiąże się też z ograniczeniami. Osoby z zastrzeżonym PESEL-em mogą napotkać trudności przy próbie wzięcia kredytu, wynajmu auta czy właśnie zakupu ubezpieczenia OC.
Dlatego przed załatwieniem takich spraw należy czasowo cofnąć zastrzeżenie; również da się to zrobić przez internet. Procedura jest szybka i prosta. Działa analogicznie jak zastrzeżenie numeru, wszystkie operacje są bezpłatne.
Projekt nowelizacji powinien zostać przyjęty przez rząd w II kwartale 2025 roku
Konkretna data wejścia w życie przepisów będzie zależna od przebiegu dalszych prac legislacyjnych w Sejmie i Senacie RP. Przewidywany termin może zmienić się w zależności od tempa procedowania ustawy. Na tym etapie nie jest jeszcze możliwe wskazanie dokładnego dnia wejścia w życie nowych przepisów.
Ubezpieczyciele zyskają więc nowe narzędzie do walki z przestępczością, ale dla zwykłych obywateli oznacza to konieczność zwrócenia większej uwagi przy korzystaniu z funkcji zastrzeżenia danych.