Od 11 do 15 stycznia nauczyciele będą testowani na obecność koronawirusa. Uczniowie klas 1-3 wrócą do szkół po feriach, jeżeli sytuacja epidemiczna na to pozwoli

Państwo Zdrowie dołącz do dyskusji (13) 30.12.2020
Od 11 do 15 stycznia nauczyciele będą testowani na obecność koronawirusa. Uczniowie klas 1-3 wrócą do szkół po feriach, jeżeli sytuacja epidemiczna na to pozwoli

Adrian Boguski

Podczas drugiego tygodnia ferii dokładnym testom na obecność COVID-19 podadzą się nauczyciele nauczania początkowego w całym kraju. Zgłosiło się już niemal 200 tys. chętnych. Rząd bierze pod uwagę, że uczniowie klas 1-3 wrócą do szkół po feriach. Wszystko zależy jendak od średniej liczby potwierdzonych dziennych przypadków zachorowań na COVID-19 w połowie stycznia.

Testowanie nauczycieli

Choć minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał w połowie listopada testy przesiewowe dla nauczycieli z Małopolski, Śląska i Podkarpacia, ostatecznie projekt testowania został rozszerzony. Dziś wiemy, że testom będą mogli poddać się nauczyciele z całej Polski, a testy nie będą jedynie przesiewowe. Pedagodzy zostaną poddani testom zbiorowym i PCR-owym, które wskazują dokładny wynik. Proces testowania będzie polegał na tym, że jeśli w grupie 10 próbek znajdzie się jedna z pozytywnym wynikiem, zostaną przeprowadzone testy indywidualne.

Przede wszystkim rządowi zależy na przetestowaniu nauczycieli, którzy mieliby wrócić do stacjonarnych zajęć z dziećmi z klas 1-3. Poddanie się testom jest dobrowolne. Na dzisiejszej konferencji Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował o 190 tys. chętnych nauczycielach nauczania początkowego do poddania się testom. Sanepid zebrał już potrzebną liczbę testów, którą przekaże do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Tam nauczyciele, najpewniej ok. 30 tys. – jak zapewniał Andrusiewicz – wpisani na imienne listy, pomiędzy 11 a 15 stycznia przejdą testy. Pozostali pedagodzy zostaną skierowani do punktów drive-thru.

W weekend przed zakończeniem ferii (16-17.01) na podstawie przeprowadzonych testów i ogólnej sytuacji epidemicznej w kraju ministerstwo zdrowia będzie opracowywało komunikaty i sygnały epidemiczne. Być może uczniowie klas 1-3 wrócą do szkół po feriach.

Najmłodsi uczniowie wrócą do szkół po feriach

Na konferencji Andrusiewicz zapytany o to, czy testy nauczycieli nauczania początkowego związane są z ewentualnym powrotem uczniów klas 1-3 do stacjonarnego nauczania, odpowiedział, że rząd rozważa tę kwestię.

Z ustaleń dziennikarza RMF, Krzysztofa Berendy wynika zaś, że rządowi zależy na powrocie najmłodszych uczniów do szkół po feriach z uwagi na zdrowie psychiczne dzieci. (W ostatnim czasie pisaliśmy o wpływie izolacji na młodych i związanymi z tym problemami psychicznymi). Jak przekazał Berenda, rząd od 18 stycznia chciałby również umożliwić uruchomienie stoków narciarskich i hoteli, jednocześnie utrzymując zamknięcie gastronomii czy obiektów fitness.

Wszystkie przewidywania, a szczególnie te mówiące, że najmłodsi uczniowie wrócą do szkół po feriach, pozostają na razie jedynie spekulacjami. Rząd nie uzależnia powrotu najmłodszych do stacjonarnej nauki od testowania dużej liczby nauczycieli klas 1-3. Andrusiewicz podkreślił, że wszystko zależeć będzie od sytuacji epidemicznej w kraju i odwołał się do społecznej odpowiedzialności i dyscypliny związanej ze spędzaniem ostatniego dnia w roku. Najważniejsze, by liczba dziennych przypadków zakażeń COVID-19 gwałtownie nie wzrosła.