Jeśli udzielasz korepetycji, to z pewnością ten temat powinien cie zainteresować. Dopiero co ruszył rok szkolny, a wraz z jego początkiem mnóstwo uczniów równolegle rozpocznie pobieranie korepetycji. Co to oznacza dla prywatnych nauczycieli? Jak powinni księgować oraz rozliczać prywatne lekcje?
Niższe podatki z udzielanych korepetycji
Udzielanie korepetycji od lat stanowi świetną możliwość na uzyskanie dodatkowego zarobku. Każdego roku setki, jak nie tysiące studentów w całym kraju odpłatnie udziela lekcji młodszym rocznikom. Jednak udzielania korepetycji nie musi być wyłącznie czasowym zajęciem, podejmowanym wyłącznie przez studentów. Jeśli jesteśmy w tym wystarczająco dobrzy, nie możemy odpędzić się od chętnych klientów, a postępów oraz sukcesów podopiecznych potrafimy czerpać satysfakcję, to warto zastanowić się nad rozwinięciem własnego biznesu.
Pierwszym krokiem powinna być decyzja o założeniu własnej działalności gospodarczej. Wprawdzie możemy udzielać korepetycji i bez tego, lecz działalność nierejestrowana w tej formie znacznie ogranicza poziom osiąganych zysków. W zasadzie wszystko zależy od tego czym jest dla nas udzielanie dodatkowych lekcji. Jeśli wyłącznie działalnością dodatkową, którą wykonujemy po/przed naszą stałą pracą, to jej charakter nie nosi znamion działalności gospodarczej. Naszym zdaniem, dla takiej dodatkowej pracy nie warto rejestrować działalności. Co innego jednak w sytuacji, gdy stanowi główną formę prowadzonej przez nas działalności. Innymi słowy – jest naszym stałym zajęciem, które wykonujemy regularnie w celu osiągnięcia zysku finansowego.
Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej musimy pamiętać o:
- wybraniu formy prowadzenia księgowości – możemy ją prowadzić samodzielnie, lub znaleźć księgowego,
- ubezpieczeniu się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych,
- wybraniu formy opodatkowania
Udzielanie korepetycji w ramach działalności gospodarczej – ryczałt według stawki 8,5 proc.
Jeśli zdecydowaliśmy, że będziemy udzielali korepetycji w ramach prowadzonej przez nas działalności gospodarczej, to musimy także wybrać stosowną formę opodatkowania, tj:
- na zasadach ogólnych,
- podatek liniowy,
- opodatkowanie w formie ryczałtu
Warto podkreślić, że fiskus zgadza się, aby nauczyciel, który założy działalność gospodarczą mógł rozliczać się ryczałtem od kosztów ewidencjonowanych.
Wówczas stawka wynosi 8,5 proc. choć nie będzie możliwe odliczenie kosztów. Warto w tym przypadku pamiętać, aby poprawnie sklasyfikować swoją działalność wybierając właściwe kody PKD. Dla prowadzenia korepetycji będzie to PKD 85.59.B tj. Pozostałe formy edukacji, gdzie indziej sklasyfikowane.
Przypominamy, że na łamach Bezprawnika poruszaliśmy już ten w przeszłości.