Chcesz kupić mieszkanie lub wybudować dom? Rządzący planują nową ulgę w podatku dochodowym za zakup nieruchomości

Nieruchomości Podatki dołącz do dyskusji (75) 19.05.2020
Chcesz kupić mieszkanie lub wybudować dom? Rządzący planują nową ulgę w podatku dochodowym za zakup nieruchomości

Paweł Mering

Ministerstwo Rozwoju proponuje zmiany w prawie, wyrażające się we wprowadzeniu ulg podatkowych za zakup nieruchomości. Kto będzie mógł skorzystać z udogodnienia, na jakich warunkach i w jakiej wysokości, a także – co najważniejsze – od kiedy?

Ulgi podatkowe za zakup nieruchomości

Jak opisuje „forsal”, Ministerstwo Rozwoju chce wprowadzenia nowego rodzaju ulgi (ulga na zasiedlenie) w podatku dochodowym. Zmiana dotyczyć ma osób do 35 roku życia, które

 • kupiły mieszkanie na rynku pierwotnym
 • wybudowały dom jednorodzinny

Projekt zmian w przepisach pojawił się w wykazie prac Rady Ministrów i nosi nazwę „Projekt ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw”.

Z możliwości będzie mogła skorzystać osoba w wieku do 35 lat, natomiast w odniesieniu do małżeństw, istotny będzie wiek małżonka młodszego.

Udogodnienie będzie obowiązywało jedynie co do pierwszego domu albo mieszkania – i to o określonych parametrach wielkościowych.

Ile może wynieść ulga?

Od podatku dochodowego dla osób fizycznych będzie można odliczyć kwotę uzależnioną od struktury demograficznej rodziny tworzonej przez podatnika. W projekcie podkreśla się, że faworyzowane będą rodziny wielodzietne. Wysokość odliczenia ma być również sprzężona z sytuacją na rynku budowlanym – na przykład w odniesieniu do kosztów.

Projekt przepisów określa również symulację, na podstawie której hipotetycznie wyliczono, ile można by odliczyć w 2020 roku.

 • singiel bezdzietny – 4 597 zł
 • singiel z jednym dzieckiem – 5 746,25 zł
 • singiel z dwojgiem dzieci – 5 895,50 zł
 • singiel z trojgiem dzieci – 8 044,75 zł
 • małżeństwo bezdzietne – 9 194 zł
 • małżeństwo z jednym dzieckiem – 10 343,25 zł
 • małżeństwo z dwojgiem dzieci – 11 482,50 zł
 • małżeństwo z trojgiem dzieci – 12 641,75 zł

Projekt, jak widać, zapewne zostanie zakwalifikowany przez rządzących – jeżeli zacznie obowiązywać – jako kolejny element polityki prorodzinnej.

Ulgi podatkowe za zakup nieruchomości – dwa w jednym

W projekcie zawarto informację, że ulgi podatkowe za zakup nieruchomości to połączenie oddziaływania na gospodarkę i na sferę społeczną. Sama ulga ma wpłynąć nie tylko na ogólny dobrobyt obywateli, ale także na cały rynek budowlany.

Projekt ma również – zdaniem jego autorów – wpisywać się w katalog pomocy w związku z koronawirusem. Trudno się z tym nie zgodzić, bo rynek mieszkaniowy znalazł się w niestandardowej sytuacji. Wprowadzanie ulg podatkowych za zakup nieruchomości to z pewnością krok, który przyczyni się do popularyzacji kupowania nieruchomości na rynku pierwotnym – być może wesprze deweloperów – jak i budowy domów jednorodzinnych.

Każda forma wsparcia, która polega na niezabieraniu pieniędzy obywatelom, wydaje się dobra i zasadna. Warto jednak zauważyć, że opisywane zmiany w przepisach są jedynie projektem – i to we wczesnej wersji. Trudno stwierdzić, kiedy ulgi podatkowe za zakup nieruchomości wejdą w życie. Możliwe, że charakter wsparcia zmieni się podczas prac legislacyjnych, bądź w ogóle pomysł zostanie za jakiś czas porzucony.

75 odpowiedzi na “Chcesz kupić mieszkanie lub wybudować dom? Rządzący planują nową ulgę w podatku dochodowym za zakup nieruchomości”

 1. Ulgi Bardzo dobra rzecz – kto wypracuje moze sobie odpisac od podatku. To promuje pracę a nie rozdawnictwo. Skąd pomysł ograniczenia do 35 Lat !!!!? Starsi to mają i

 2. ulga w dochodowym?
  ile ja tego dochodowego płacę, i raczej nie w tych latach w których się buduję, bo jak pracuje, biorę nadgodziny, awansuje w korpo, to wtedy nie mam czasu na budowanie się,jeżdżenie za miasto i doglądanie robotników. A jak uskładam pieniądze, to wtedy będzie inny rok podatkowy.

  niech mi lepiej dają ulgę w Vat na materiały budowlane 0%, albo zwolnią z akcyzy na paliwo, żebym mógł materiały dowieźć czy koparki uruchomić, a najlepiej niech zwolnią od akcyzy na aklohol, wtedy będę miał na miejscu 3 ekipy murarzy, dwie ciesli i 1 dekarzy – i chałupe będe miał gotową w miesiąc

  • Rząd nie składa się z durniów. W budżecie jest dokładnie zero złotych rezerwy. Nie ma skąd obciąć, bo likwidacja jakiegokolwiek zasiłku to polityczne samobójstwo, a cała reszta i tak leci na oparach. Skoro nie da się ograniczyć wydatków, a na kolejną kiełbasę wyborczą nie ma pieniędzy, to trzeba kupić głosy w ten sposób, żeby to nic nie kosztowało. O wiele więcej oddasz rządowi w VAT i podatku bankowym, niż w tej żałosnej uldze. Limit wieku to jedno, do tego dochodzi kryterium rynku pierwotnego, gdzie nieruchomości są po prostu droższe.

 3. 31 września 2018 to kto rządził. Od twego dnia zlikwidowano stawkę 8% vat dla młodych (skarbówka pod warunkami zwracała różnicę z 23%). Została 8% stawka dla developerów. Czyj to rząd młodych czy developerów?

 4. Propozycja sformułowana oczywiście tak, żeby jak najmniej osób z niej korzystało – ograniczenie ulgi do rynku pierwotnego i budowy domów. Prezent raczej dla deweloperów, niż młodych Polaków decydujących się na zakup mieszkania.

  • tez mi sie nie podoba bo developerzy to dzis krolowie zycia i jesli nalezy cos mieszac w ich dzialalnosci to dowalic im podatki. musi byc sprawiedliwosc spoleczna a developerka odstaje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *