Chcesz kupić mieszkanie lub wybudować dom? Rządzący planują nową ulgę w podatku dochodowym za zakup nieruchomości

Nieruchomości Podatki Dołącz do dyskusji (561)
Chcesz kupić mieszkanie lub wybudować dom? Rządzący planują nową ulgę w podatku dochodowym za zakup nieruchomości

Ministerstwo Rozwoju proponuje zmiany w prawie, wyrażające się we wprowadzeniu ulg podatkowych za zakup nieruchomości. Kto będzie mógł skorzystać z udogodnienia, na jakich warunkach i w jakiej wysokości, a także – co najważniejsze – od kiedy?

Ulgi podatkowe za zakup nieruchomości

Jak opisuje „forsal”, Ministerstwo Rozwoju chce wprowadzenia nowego rodzaju ulgi (ulga na zasiedlenie) w podatku dochodowym. Zmiana dotyczyć ma osób do 35 roku życia, które

  • kupiły mieszkanie na rynku pierwotnym
  • wybudowały dom jednorodzinny

Projekt zmian w przepisach pojawił się w wykazie prac Rady Ministrów i nosi nazwę „Projekt ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw”.

Z możliwości będzie mogła skorzystać osoba w wieku do 35 lat, natomiast w odniesieniu do małżeństw, istotny będzie wiek małżonka młodszego.

Udogodnienie będzie obowiązywało jedynie co do pierwszego domu albo mieszkania – i to o określonych parametrach wielkościowych.

Ile może wynieść ulga?

Od podatku dochodowego dla osób fizycznych będzie można odliczyć kwotę uzależnioną od struktury demograficznej rodziny tworzonej przez podatnika. W projekcie podkreśla się, że faworyzowane będą rodziny wielodzietne. Wysokość odliczenia ma być również sprzężona z sytuacją na rynku budowlanym – na przykład w odniesieniu do kosztów.

Projekt przepisów określa również symulację, na podstawie której hipotetycznie wyliczono, ile można by odliczyć w 2020 roku.

  • singiel bezdzietny – 4 597 zł
  • singiel z jednym dzieckiem – 5 746,25 zł
  • singiel z dwojgiem dzieci – 5 895,50 zł
  • singiel z trojgiem dzieci – 8 044,75 zł
  • małżeństwo bezdzietne – 9 194 zł
  • małżeństwo z jednym dzieckiem – 10 343,25 zł
  • małżeństwo z dwojgiem dzieci – 11 482,50 zł
  • małżeństwo z trojgiem dzieci – 12 641,75 zł

Projekt, jak widać, zapewne zostanie zakwalifikowany przez rządzących – jeżeli zacznie obowiązywać – jako kolejny element polityki prorodzinnej.

Ulgi podatkowe za zakup nieruchomości – dwa w jednym

W projekcie zawarto informację, że ulgi podatkowe za zakup nieruchomości to połączenie oddziaływania na gospodarkę i na sferę społeczną. Sama ulga ma wpłynąć nie tylko na ogólny dobrobyt obywateli, ale także na cały rynek budowlany.

Projekt ma również – zdaniem jego autorów – wpisywać się w katalog pomocy w związku z koronawirusem. Trudno się z tym nie zgodzić, bo rynek mieszkaniowy znalazł się w niestandardowej sytuacji. Wprowadzanie ulg podatkowych za zakup nieruchomości to z pewnością krok, który przyczyni się do popularyzacji kupowania nieruchomości na rynku pierwotnym – być może wesprze deweloperów – jak i budowy domów jednorodzinnych.

Każda forma wsparcia, która polega na niezabieraniu pieniędzy obywatelom, wydaje się dobra i zasadna. Warto jednak zauważyć, że opisywane zmiany w przepisach są jedynie projektem – i to we wczesnej wersji. Trudno stwierdzić, kiedy ulgi podatkowe za zakup nieruchomości wejdą w życie. Możliwe, że charakter wsparcia zmieni się podczas prac legislacyjnych, bądź w ogóle pomysł zostanie za jakiś czas porzucony.