REKLAMA
  1. Home -
  2. Praca -
  3. Kodeks pracy przewiduje urlop o którym nikt nie marzy. Warto jednak wiedzieć, kiedy i komu przysługuje
Kodeks pracy przewiduje urlop o którym nikt nie marzy. Warto jednak wiedzieć, kiedy i komu przysługuje

Epidemia koronawirusa zmusiła część pracodawców do redukcji etatów i zwolnienia niektórych pracowników. Osoby, którym wypowiedziano umowę powinny jednak pamiętać, że mogą im przysługiwać tzw. "urlop" na poszukiwanie pracy. To urlop, na który pracownicy wcale nie chcieliby iść - wiąże się w końcu z utratą starej pracy - ale warto wiedzieć o takiej możliwości. 

"Urlop" na poszukiwanie pracy. Kiedy można go otrzymać?

Sporo osób straciło pracę przez epidemię koronawirusa i niewykluczone, że gdy skończą się środki z pomocy dla firm, to więcej przedsiębiorstw zdecyduje się za jakiś czas na redukcję etatów (zwłaszcza, jeśli utrzymanie zatrudnienia nie było warunkiem przyznania środków). Pracownicy, którzy znajdą się w takiej sytuacji w przyszłości powinni wiedzieć, że prawdopodobnie przysługuje im tzw. "urlop" na poszukiwanie pracy, czyli dodatkowe dni wolne na poszukiwanie pracy. Taką możliwość przewiduje art. 37 par.1 Kodeksu pracy:

Wymiar "urlopu" na poszukiwanie pracy

Art. 37 par.2 Kodeksu pracy wskazuje, ile dodatkowych dni przysługuje pracownikowi na szukanie nowej pracy:

REKLAMA

Kiedy pracownik nie otrzyma "urlopu" na poszukiwanie pracy?

Należy jednocześnie pamiętać, że w niektórych sytuacjach pracownikowi nie przysługują dodatkowe dni wolne na szukanie pracy. Nie otrzyma ich np. osoba, która sama zwolni się z firmy - to pracodawca musi wypowiedzieć umowę. Druga sytuacja dotyczy pracowników, których okres wypowiedzenia jest krótszy niż dwa tygodnie - może tak się niekiedy zdarzyć np. w przypadku umów na czas określony, umów na zastępstwo czy umów na okres próbny.

Dołącz do dyskusji

zobacz więcej:

Najnowsze
Warte Uwagi