Ile urlopu wypoczynkowego należy się nowemu pracownikowi w 2019 r.?

Praca Dołącz do dyskusji (18)
Ile urlopu wypoczynkowego należy się nowemu pracownikowi w 2019 r.?

Nowego pracownika w firmie czeka mnóstwo nowych obowiązków i wyzwań. Z czasem jednak każdy z nas zaczyna myśleć o urlopie. Jak wygląda urlop wypoczynkowy 2019 nowego pracownika? Ile dni wynosi urlop wypoczynkowy nowego pracownika i kiedy można planować pierwsze wakacje? Sprawdź najważniejsze informacje.

Urlop wypoczynkowy nowego pracownika

Płatny urlop wypoczynkowy, którego nie można się zrzec, to jeden z „przywilejów” pracy na podstawie umowy o pracę. Dokładnie regulują go przepisy Kodeksu Pracy, któremu podlega się od dnia podpisania umowy o pracę.

Jak jednak wygląda urlop wypoczynkowy 2019 w przypadku nowych pracowników i na ile dni może liczyć osoba, która dopiero przyjęła się do nowej pracy? To zresztą nie jedyna istotna kwestia – kiedy dopiero co zatrudniona osoba może liczyć na pierwszy dzień płatnego urlopu wypoczynkowego?

Wszystko zależy od stażu pracownika

Urlop wypoczynkowy 2019 wciąż zależy w dużej mierze od stażu pracownika. Im dłużej pracujesz, tym więcej dni płatnego urlopu Ci przysługuje. Warto wiedzieć, że jeden dzień urlopu odpowiada ośmiu godzinom spędzonym w pracy.

W 2019 roku urlop wypoczynkowy to:

  • 20 dni, jeśli pracownik ma staż zatrudnia poniżej 10 lat,

  • 26 dni, jeśli pracownik ma staż pracy powyżej 10 lat

Na korzyść pracowników, w staż zatrudnienia wliczają się poprzednie umowy o pracę, a nawet okres nauki w szkole zawodowej, średniej, szkole policealnej czy uczelni wyższej. Nie ma znaczenia także powód rozwiązania poprzedniej umowy o pracę czy powód przerwy na ścieżce zawodowej.

Pierwsza praca, a urlop wypoczynkowy 2019

Jak jest w przypadku nowego pracownika? Urlop wypoczynkowy 2019 osobie, która podejmuje pracę po raz pierwszy, nalicza się za każdy przepracowany miesiąc. Obecnie jeden miesiąc pracy to 1/12 całego urlopu. Z każdym przepracowanym rokiem kalendarzowym pracownik nabiera prawa do kolejnych urlopów.

Dla pracowników, którzy dopiero rozpoczynają przygodę w swojej pierwszej pracy, pocieszająca może być możliwość wzięcia bezpłatnego urlopu. Opcja ta wchodzi w grę po złożeniu odpowiedniego wniosku do przełożonego oraz jego akceptacji. Staż pracy pracownika nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.