Wady i zalety pracy zdalnej mogą być zaskakujące. Pracownicy narzekają na… konieczność gotowania obiadu w trakcie pracy

Praca Dołącz do dyskusji
Wady i zalety pracy zdalnej mogą być zaskakujące. Pracownicy narzekają na… konieczność gotowania obiadu w trakcie pracy

Pomimo że dla wielu osób praca zdalna to marzenie, są tacy, którzy znajdują jej minusy. Na co narzekają osoby pracujące zdalnie? Na przykład na konieczność gotowania obiadu w trakcie pracy albo wydłużanie jej do godzin popołudniowych. Wady i zalety pracy zdalnej mogą być naprawdę zaskakujące.

Pierwsza z wielu zalet to brak minusów

Czekając na posiedzenie razem z innym pełnomocnikiem, rozmarzyliśmy się na temat pracy zdalnej. Gdyby tak można było ogarnąć klientów i rozprawy w trybie zdalnym, spędzenie zimy w jakimś egzotycznym kraju byłoby całkiem realne. Taki tryb pracy byłby spełnieniem marzeń, pewnie nie tylko moim, ale także wielu innych osób, po części przywiązanych do biurka. Fakt, żyjemy w czasach przejściowych i jestem pewna, że to, o czym teraz marzymy, dla części osób w niedalekiej przyszłości może stać się rzeczywistością. Praca zdalna jest w końcu rozwiązaniem wielu problemów. Jak każda ma jednak także swoje mroczne strony. Te z kolei dostrzegłam, przeglądając komentarze pod jednym ze wpisów na profilu zajmującym się tematyką pracowniczą.

Czy dla kogoś praca zdalna może mieć wady?

Może będziecie zaskoczeni, ale jakaś część osób narzekała, że podczas pracy zdalnej czuje się w obowiązku posprzątać mieszkanie. Inne osoby pisały o konieczności ugotowania obiadu i ogólnie o utrudnionym skupieniu ze względu na konieczność wykonania prac domowych. Obok czysto praktycznych wad, wymieniane były również te natury osobistej. Przodowała izolacja społeczna, brak kontaktu z ludźmi, a w skrajnych przypadkach zaniedbanie osobiste, w tym nawet niechęć do mycia, zmieniania bielizny czy brudnych ubrań.

Praca zdalna zdaniem wielu osób nie sprzyja rozwojowi zawodowemu, powoduje utrudniony awans, ponieważ w takim trybie trudniej się wykazać. Wymaga również większej samodzielności, w razie problemu trudniej skonsultować się z innymi pracownikami. Wiąże się także z koniecznością zaaranżowania miejsca do pracy, co w małych mieszkaniach może być problematyczne, oraz wzrostem rachunków za prąd i wodę. Na pracy zdalnej wiele osób tęskni także za owocowymi czwartkami i darmową kawą i herbatą.

To co dla wielu jest wadą może być również zaletą

Z drugiej strony wiele z wymienionych wad pracy zdalnej może być równocześnie jej zaletami. Czas na prace domowe w międzyczasie, mniej wydanych pieniędzy na ubrania i kosmetyki, dobra atmosfera pracy, brak biurowych afer. Praca zdalna przekłada się na lepszą organizację zajęć i większą wydajność — domowa atmosfera zapewnia ciszę i spokój. Dużo rzadziej zdarza się również problem mobbingu.

Wśród wielu zalet najczęściej wymieniany jest także brak konieczności dojazdu do pracy oraz możliwość wstawania tuż przed jej rozpoczęciem. Jednym z bardziej zaskakujących argumentów była prywatna toaleta oraz możliwość jedzenia nad laptopem. W pracy zdalnej bardzo często można również według potrzeb organizować i ustalać jej czas, a część pracowników może dzięki temu załatwić wiele spraw osobistych w mniej oblężonym czasie. Taki tryb pracy zapewnia również większą higienę. Rezygnacja z biura z zamkniętym obiegiem powietrza powoduje mniejsze rozprzestrzenianie się chorób.

Z bardziej doniosłych powodów, dla których pracownicy uwielbiają pracę zdalną, można wymienić oczywiście poczucie wolności i możliwość pracy z dowolnego miejsca na ziemi. Jakby nie patrzeć, dla wielu osób jest to argument, który przeważa nad wszystkim wadami, które taki tryb pracy może ze sobą nieść.

Ogólną refleksją podsumowującą wady i zalety pracy zdalnej jest tak naprawdę dopasowanie sposobu i rodzaju pracy do naszej osobowości. Jest to być może dość oczywista kwestia, ale patrząc na toczące się dyskusje – potrzebna. W idealnym świecie każdy z nas mógłby dostosować sposób i tryb swojej pracy do indywidualnych potrzeb. Niestety nie żyjemy w idealnym świecie. Kolejną kwestią zwracającą uwagę jest stosowanie przez pracodawców pracy zdalnej jako obowiązkowego punktu, który musi pojawić się w ofercie, ale niekoniecznie ma być zrealizowany.