Szykują się zmiany w opłacaniu składek ZUS. Samozatrudnieni mają powody do zadowolenia

Firma Dołącz do dyskusji
Szykują się zmiany w opłacaniu składek ZUS. Samozatrudnieni mają powody do zadowolenia

Wielu przedsiębiorców może cieszyć się ze zmiany władzy w Polsce. Wprawdzie do utworzenia nowego rządu i realnych zmian jeszcze daleka droga, ale już dziś obecny obóz opozycyjny zapowiada sporo zmian. Oprócz ponownej reformy składki zdrowotnej, przedsiębiorcy najprawdopodobniej mogą liczyć też na wakacje od składek ZUS – choć pod pewnym warunkiem.

Wakacje od składek ZUS odciążą przedsiębiorców?

Co roku przedsiębiorcy płacą coraz wyższe składki ZUS – co jest skutkiem wzrostu prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto. W przyszłym roku wzrost składek będzie rekordowy; obecnie przedsiębiorcy płacą 1418,48 zł (przy tzw. pełnym ZUS, uwzględniając chorobowe); w 2024 r. składki ZUS przekroczą już 1600 zł. Warto też pamiętać, że przedsiębiorcy ponoszą większe obciążenia od momentu wprowadzenia Polskiego Ładu – i zmian w składce zdrowotnej, której nie można już odliczyć od podatku na takich zasadach jak wcześniej.

Wszystko wskazuje jednak na to, że nowy rząd może być nieco łagodniejszy dla przedsiębiorców. Po pierwsze (i dla wielu przedsiębiorców najważniejsze) niemal pewne są zmiany w składce zdrowotnej. Nie do końca jeszcze wiadomo, czy składkę będzie można ponownie odliczać od podatku, ale są duże szanse na wprowadzenie ryczałtowej składki zdrowotnej – co dla wielu przedsiębiorców i tak byłoby dużym ułatwieniem.

Kolejna kwestia dotyczy ewentualnych wakacji od składek ZUS – taki postulat miały w swoim programie zarówno Koalicja Obywatelska, jak i Trzecia Droga, chociaż koncepcja „urlopu od składek” obu komitetów nieco się od siebie różniła. Sprowadzało się to jednak do tego, że przez określony czas przedsiębiorcy nie musieliby opłacać składek ZUS. Jak twierdzi „Rz”, przyszli koalicjanci mają zgadzać się co do tego, że konieczne jest wprowadzenie programu ulg składkowych dla przedsiębiorców – a tym samym wakacje od składek ZUS są więcej niż prawdopodobne. Jaki kształt może mieć ostatecznie ulga?

Samozatrudnieni nie będą musieli płacić składek ZUS, ale raczej tylko w konkretnych sytuacjach

Powszechne wakacje od składek ZUS – z których mogliby skorzystać wszyscy samozatrudnieni (i to w dowolnym momencie, np. przez jeden miesiąc w roku) brzmią wprawdzie najbardziej kusząco z perspektywy przedsiębiorców, jednak niekoniecznie – z perspektywy Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, którego wpływy ze składek zmniejszyłyby się. Można zatem przypuszczać, że wakacje od składek ZUS będą możliwe przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy znajdą się w gorszej sytuacji finansowej – i zapłata składek ZUS mogłaby tę sytuację tylko pogorszyć.

Ostateczny kształt zmian poznamy jednak prawdopodobnie dopiero za jakiś czas – zwłaszcza że trudno oczekiwać, by wakacje od składek ZUS były priorytetem nowego rządu.