Bonów turystycznych 1000 plus pracownicy mogą nie otrzymać. Istnieje jednak alternatywa dofinansowania wakacyjnego wyjazdu

Praca Dołącz do dyskusji (130)
Bonów turystycznych 1000 plus pracownicy mogą nie otrzymać. Istnieje jednak alternatywa dofinansowania wakacyjnego wyjazdu

W tym roku pracownicy mieli otrzymać dofinansowanie do wakacji w postaci bonu 1000 plus. Po zapowiedziach jego wprowadzenia rząd zaczął jednak rozważać „inne formy pomocy”. Nie oznacza to jednak, że pracownicy w 2020 roku nie otrzymają żadnego dofinansowania na wakacyjny wyjazd – dla niektórych alternatywą mogą być wczasy pod gruszą. 

Szumnie zapowiadany bon 1000 plus dla turystów wciąż nie został wprowadzony, choć do wakacji coraz bliżej. 1000 plus miał być formą wsparcia dla turystyki, która w wyniku koronawirusa mocno ucierpiała. Byłaby to forma zachęcenia do spędzania wakacji w Polsce. Tym samym przedsiębiorcy zajmujący się przemysłem turystycznym mogliby choć częściowo poprawić swoją sytuację. Póki co pojawiły się propozycje, by bon 1000 zł przysługiwał tylko niektórym pracownikom albo by zaledwie 300 złotych otrzymali wszyscy pracujący.

Dofinansowanie na wakacje pracownicy mogą otrzymać w ramach wczasów pod gruszą

Pracownicy, którzy chcą spędzić wakacje w Polsce, mają jednak inną możliwość dofinansowania w 2020 roku – wczasy pod gruszą. Jest to dopłata do wypoczynku organizowanego przez pracownika. Na takie wczasy może on wybrać się zresztą nie tylko latem, ale także poza wakacyjnym sezonem. Nie ma też znaczenia, czy na taki urlop pojedzie w góry, pod namiot czy nad morze.

Pieniądze na wczasy pod gruszą pochodzą z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, a o wysokości dofinansowania decyduje wysokość wynagrodzenia i ogólna sytuacja materialna pracowników. Nie w każdym zakładzie pracy tworzony jest jednak Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Powinien on funkcjonować:

  • W firmie, która zatrudnia co najmniej 50 pracowników;
  • W jednostkach samorządowych bez względu na liczbę pracowników;
  • W zakładach budżetowych bez względu na liczbę pracowników

W pierwszej kolejności pracownik powinien się dowiedzieć, czy dla jego zakładu pracy został utworzony taki fundusz.

Wczasy pod gruszą w 2020 roku: jaka jest wysokość dofinansowania?

Jak już zostało wspomniane, wczasy pod gruszą nie mają ściśle określonej kwoty. Wysokość dofinansowania zależy od sytuacji materialnej pracownika i jego wynagrodzenia. Oznacza to, że pracownicy nie będą otrzymywać takiego samego wsparcia. Na największe mogą liczyć ci, którzy zarabiają najmniej albo są w najtrudniejszej sytuacji finansowej. Inne kryteria poza socjalnym, takie jak staż pracy czy kwalifikacje, nie mogą mieć natomiast wpływu na wysokość wypłacanej kwoty.

Tylko na wniosek

Aby pracownik otrzymał świadczenie, musi najpierw złożyć wniosek i wykorzystać 14 kolejnych dni kalendarzowych urlopu. Na wsparcie finansowe będzie mógł bowiem liczyć tylko, gdy urlop trwa nie mniej niż 14 dni. Pracownik nie musi udowadniać natomiast, że gdziekolwiek wyjeżdża. Po spełnieniu wspomnianych warunków wczasy pod gruszą będą mu przysługiwać nawet, jeśli urlop w 2020 roku spędzi w domu.

Pracodawca na podstawie dochodów pracownika i jego rodziny ustali wysokość dofinansowania. Z tego powodu do wniosku dołączane jest zaświadczenie o dochodach. Niektóre zakłady pracy wymagają także przedstawienia PIT za poprzedni rok.

Termin składania wniosku określany jest w regulaminach Funduszu. Z reguły pracownik otrzyma pieniądze w ramach wczasów pod gruszą jeszcze przed rozpoczęciem urlopu. Zdarzają się jednak także sytuacje, gdy środki wpływają na konto już po powrocie ze wczasów.