Wędkarze oddali srebrne arabskie monety i dostali nagrody „za obywatelską postawę”

Codzienne Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (2)
Wędkarze oddali srebrne arabskie monety i dostali nagrody „za obywatelską postawę”

Wędkarze, którzy odnaleźli przypadkowo srebrne arabskie monety i oddali je muzeum, otrzymali nagrody.

W połowie czerwca opisywaliśmy przypadek rolnika, który na swoim polu wykopał złote bransoletki o nieocenionej wartości historycznej i oddał je do muzeum. Niedawno dwóch wędkarzy, którzy w poszukiwaniu robaków trafili na skarb – srebrne arabskie monety, także oddało znalezisko do muzeum.

Przypadkowo odnalezione miejsce, gdzie ukryto, zagubiono lub porzucono srebrne arabskie monety, nie każdemu się przytrafia. Tak przypadkiem stało się, gdy dwaj wędkarze ze Szczecinka, wybierając się na ryby, szukali robaków na przynętę, a trafili na kilkanaście srebrnych dirhamów i siekańce, czyli specjalnie łamane monety.

Wędkarze jednak postanowili oddać srebrne arabskie monety do muzeum. Okazało się niedawno, że po przekazaniu muzealnikom informacji o miejscy odnalezienia monet, wyruszyła tam niezwłocznie ekipa archeologów i odkryła znacznie więcej artefaktów. Było tam 31 dirhamów i ponad 1300 siekańców!

Monety były wybite w Samarkandzie w IX lub X wieku, w czasach panowania dynastii samanidzkiej. Co ciekawe, napisy na monetach zostaną odczytane po przebadaniu ich przez orientalistów. Skarb będzie dostępny dla zwiedzających muzeum do końca wakacji. Kto chce go obejrzeć, powinien się spieszyć.

Przez kilka miesięcy nie było informacji, czy mężczyźni jakkolwiek zostaną wyróżnieni za obywatelską postawę. Teraz już wiadomo, że Adam Dymiński i Robert Sawicki otrzymali od Rady Miasta po 1 500 zł nagrody za obywatelską postawę, gdyż wielu ludzi zachowałoby srebrne arabskie monety dla siebie, próbowało sprzedać je w internecie lub w jakiś inny sposób.

Poszukiwacze skarbów, którzy chodzą po lasach, polach, plażach, czy innych miejscach z wykrywaczami metalu, mają swoje mapy, miejsca, w których ciągle odnajdywane są nowe monety, guziki, a także inne artefakty historyczne.

Masz jakiekolwiek wątpliwości lub problemy związane ze znalezieniem historycznych artefaktów lub szkodami poczynionymi przez pasjonatów chodzenia z wykrywaczami i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu www.muzeum.szczecinek.pl