Już wkrótce wesela z limitem do 150 gości? Możliwe dalsze luzowanie obostrzeń dotyczących przyjęć

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (332)
Już wkrótce wesela z limitem do 150 gości? Możliwe dalsze luzowanie obostrzeń dotyczących przyjęć

Od 15 maja można już organizować wesela – chociaż nadal z mocno ograniczoną liczbą gości. Pewne zmiany nastąpią 29 maja, kiedy para młoda będzie mogła zaprosić na przyjęcie nieco więcej osób. Możliwe jednak, że po 5 czerwca będzie można już organizować wesela ze znacznie większą liczbą gości, niż przewidują obecne przepisy. Rządzący mogli zdecydować się na powrót do limitu 150 gości, który obowiązywał w zeszłym roku w tzw. „zielonych strefach”. 

Wesela z większą liczbą gości coraz bliżej. Możliwe też „pełne” odmrożenie wesel?

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, od 15 maja do 28 maja para młoda może zorganizować wesele na maksymalnie 25 osób. Wesele może odbywać się na świeżym powietrzu. Warto też pamiętać, że do limitu osób nie wlicza się osób w pełni zaszczepionych (czyli dwoma dawkami preparatu Pfizer/Moderna/AstraZeneca lub jedną dawką szczepionki J&J).

Od 29 maja będzie można natomiast organizować wesela z większą liczbą gości. Od tego dnia do 5 czerwca (na razie do tego dnia obowiązuje rozporządzenie) możliwe będą wesela dla 50 gości – na otwartej przestrzeni, ale też w lokalu. W domu nadal limit będzie wynosić 25 osób.

Już wkrótce jednak rząd będzie musiał podjąć decyzję dotyczącą utrzymania obostrzeń lub ich dalszego znoszenia. Jak wynika ze słów wiceminister rozwoju Olga Semieniuk w programie „Money. To się liczy”, bardziej prawdopodobny jest ten drugi scenariusz. Po odmrożeniu możliwości organizacji wesel na 50 osób rząd ma przez 10-14 dni analizować sytuację i badać, czy zniesienie obostrzeń w tym zakresie nie przyczyni się do pogorszenia sytuacji epidemiologicznej. Jak jednak podkreśliła, w rozmowach, które MRPiT będzie prowadzić z Radą Medyczną i ministrem Adam Niedzielskim, przedstawiciele ministerstwa mają poruszyć temat szerszego otwarcia wesel – zwłaszcza w sezonie letnim. Jeśli sytuacja epidemiologiczna się nie pogorszy, zmiany w obostrzeniach mogą zostać ogłoszone już 5 czerwca.

Na razie trudno jednak określić, ile ostatecznie osób (jeśli rządzący zdecydują się na szersze otwarcie wesel) będzie mogło bawić się na przyjęciu. Być może nastąpi powrót do limitu, który zastosowano w zeszłym roku. Wtedy na przyjęciu weselnym mogło bawić się maksymalnie 150 osób. Dotyczyło to tzw. stref zielonych, czyli regionów z najmniejszą liczbą zakażeń. Możliwe też, że najpierw rząd zdecyduje się na czasowe wprowadzenie limitu 100 osób (który również obowiązywał przez jakiś czas w strefach zielonych).

Branża weselna czeka na ostateczne decyzje

Nie ma wątpliwości, że jeżeli faktycznie wesela miałyby odbywać się z jeszcze większą liczbą gości, to rząd powinien możliwie jak najszybciej zakomunikować, kiedy zostaną wprowadzone zmiany. Branża weselna musi mieć czas na przygotowanie się, podobnie zresztą jak osoby, które planują latem brać ślub i organizować wesele. Niewykluczone zatem, że jeśli 5 czerwca rząd ogłosi dalsze luzowanie obostrzeń, to nowe przepisy będą obowiązywać już znacznie dłużej.