Wnioski do ZUS będzie można składać tylko elektronicznie? Wrzucanie formularzy do specjalnej skrzynki przestałoby być możliwe

Firma Gorące tematy dołącz do dyskusji (161) 05.05.2020
Wnioski do ZUS będzie można składać tylko elektronicznie? Wrzucanie formularzy do specjalnej skrzynki przestałoby być możliwe

partner-logo

Edyta Wara-Wąsowska

Szykują się kolejne zmiany. Wniosek do ZUS miałby być składany wyłącznie elektronicznie – taki jest najnowszy pomysł rządzących. Z jednej strony to znaczna oszczędność czasu dla Zakładu, z drugiej – problem dla wielu osób. 

Wniosek do ZUS wyłącznie elektronicznie. Rządzący chcą przemycić istotną zmianę w projekcie nowej ustawy

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, w projekcie ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych znalazł się zapis, że wniosek do ZUS będzie można złożyć wyłącznie elektronicznie – przynajmniej jeśli chodzi o wniosek o zwolnienie ze składek ZUS lub wniosek o świadczenie postojowe.

Argumentacja jest łatwa do przewidzenia – zdaniem rządzących automatyzacja rozpatrywania wniosków przez PUE ZUS umożliwia szybsze przyznanie pomocy osobom składającym wniosek. Podpierają się przy tym danymi – aż 80 proc. wniosków o świadczenie postojowe złożonych drogą elektroniczną zostało rozpatrzonych bez zaangażowania pracowników Zakładu. Z kolei w przypadku wniosków papierowych aż połowa z nich wymagała ręcznej obsługi i zaangażowania w cały proces wnioskodawcy. To znacznie wydłużało czas oczekiwania na świadczenie, a ponadto angażowało dodatkowo pracowników ZUS i samego zainteresowanego.

Przy okazji wniosek do ZUS złożony elektronicznie będzie można podpisać poprzez potwierdzenie pochodzenia i integralność danych udostępnionych przez ZUS w systemie teleinformatycznym. Ma to skrócić i uprościć składanie wniosków drogą elektroniczną. Mechanizm funkcjonuje już teraz w systemie, jest też udostępniony bezpłatnie.

Z jednej strony oszczędność, z drugiej – dodatkowe zamieszanie

Zalety składania wniosków do ZUS wyłącznie drogą elektroniczną są oczywiste. To oszczędność czasu (dla pracowników Zakładu, ale i wnioskujących osób) jak i możliwość przyspieszenia wypłaty świadczenia (w przypadku świadczenia postojowego). Nie zmienia to jednak faktu, że zmiana przepisów w tym momencie może nie być najlepszym rozwiązaniem. Po pierwsze – informacja o możliwości składania wniosków wyłącznie drogą elektroniczną z pewnością nie dotrze do wszystkich zainteresowanych. Zagubieni przedsiębiorcy z pewnością zwrócą się na infolinię ZUS lub pójdą wprost do placówki, chcąc wyjaśnić sprawę.

Po drugie – przedsiębiorcy, którzy nie będą wiedzieli jak założyć konto PUE ZUS i jak wysłać wniosek elektronicznie, również z pewnością zwrócą się do pracowników Zakładu. A już teraz można założyć, że takich osób znajdzie się całkiem sporo.

Może się zatem przewrotnie okazać, że pracownicy ZUS… będą mieć więcej pracy. Więcej osób będzie prosić o rozstrzygnięcie wątpliwości, pomoc w założeniu konta czy instruowanie, jak wysłać wniosek. Być może rządzący powinni zatem wycofać się z tego pomysłu – zwłaszcza, że może on przynieść ostatecznie więcej szkód niż korzyści.