Część przedsiębiorców może jeszcze złożyć wniosek do ZUS o dodatkowe środki. Uprawnieni mają na to czas jednak tylko do 16 sierpnia.
Wniosek do ZUS o dodatkowe środki. Wciąż można ubiegać się o świadczenie postojowe
Większość przedsiębiorców mogła już zdążyć zapomnieć o świadczeniach, które były przyznawane podczas stanu epidemii – mowa m.in. o świadczeniu postojowym. Część osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze wciąż jednak mogą złożyć wniosek do ZUS o dodatkowe środki, choć – jak przypomina Zakład – należy się pospieszyć. Wnioski będą przyjmowane jedynie do 16 sierpnia. Wszystko ze względu na to, że zgodnie z przepisami, przedsiębiorcy (i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne) mogą złożyć stosowny wniosek najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od zniesienia stanu epidemii. Ten z kolei został zniesiony w Polsce 16 maja.
Kto może ubiegać się o świadczenie postojowe? Co do zasady mogą o nie wnioskować przedsiębiorcy, których działalność ucierpiała na skutek pandemii COVID-19. Zasady udzielania wsparcia zmieniały się jednak na przestrzeni czasu. Istotny jest jednak spadek przychodów oraz odpowiedni kod PKD. Należy też pamiętać, że część przedsiebiorców miała prawo tylko do jednokrotnego świadczenia postojowego, z kolei inni – nawet do kilkukrotnego. Na przykład wniosek o „zwykłe” świadczenie postojowe (wniosek RSP-D) można było złożyć tylko raz – o ile oczywiście przedsiębiorca wykazał odpowiedni spadek przychodów i prowadził działalność o wskazanym kodzie PKD. Z dokładnymi informacjami można zapoznać się na tej stronie. Prawdopodobnie jednak większość przedsiębiorców już wykorzystała swój „limit” świadczeń. Jeśli jednak nie – powinni pospieszyć się ze złożeniem wniosku.
Jak informuje Zakład, wniosek o dodatkowe środki z ZUS można składać do 16 sierpnia na formularzach RSP-D, RSP-DK, RSP-DB, RSP-DD, RSP-DD6, RSP-SK, RSP-C, RSP-CZ, RSP-CK, RSP-CD6.
Grzegorz Dyjak z biura prasowego ZUS przypomina, że świadczenie postojowe przysługuje zwykle w wysokości 2080 zł. Przedsiębiorca, który rozlicza podatki w formie karty podatkowej i jest osobą zwolnioną z opłacania podatku VAT, otrzyma świadczenie w wysokości 1300 zł.
Pomoc de minimis – dodatkowe dokumenty
Należy jednocześnie pamiętać, że od 1 lipca 2022 r. wypłata świadczenia postojowego dla przedsiębiorcy jest pomocą de minimis. To z kolei oznacza, że do wniosku należy dołączyć odpowiednie oświadczenie i formularz. Mowa o oświadczeniu o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w ciągu ostatnich 3 lat podatkowych (oświadczenie RPD) lub o nieotrzymaniu pomocy w tym okresie (oświadczenie RD-2). Oprócz tego konieczne jest też dołączenie formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis (RFD). Przedsiębiorca musi pamiętać, że jeśli nie przedstawi formularza, jego wniosek nie zostanie rozpatrzony.