Przedsiębiorcy nie będą mogli wypełnić i wysłać wniosku tego samego dnia. Nowe zasady naboru wniosków o bezzwrotną dotację w jednym z województw

Finanse Firma dołącz do dyskusji (55) 08.07.2020
Przedsiębiorcy nie będą mogli wypełnić i wysłać wniosku tego samego dnia. Nowe zasady naboru wniosków o bezzwrotną dotację w jednym z województw

Edyta Wara-Wąsowska

Mikro- i mali przedsiębiorcy z województwa dolnośląskiego staną jeszcze raz przed zadaniem wysłania wniosku o dotację na kapitał obrotowy. Tym razem jednak urzędnicy postanowili kompletnie zmienić zasady nadsyłania samych wniosków. Przedsiębiorcy najpierw wypełnią wniosek, ale wyślą go… innego dnia.

Wniosek o bezzwrotną dotację na Dolnym Śląsku: wypełnienie i wysłanie wniosku w jednym dniu niemożliwe

Przedsiębiorcy z Dolnego Śląska – jako jedyni w Polsce – muszą ponownie składać wniosek o bezzwrotną dotację, mimo że nabór już raz został uruchomiony. Ze względu na wadliwość generatora wniosków urzędnicy musieli jednak anulować poprzedni nabór i uruchomić go ponownie.

Na stronie internetowej instytucji pośredniczącej regionalnego programu województwa dolnośląskiego opublikowano już nie tylko nowy termin naboru, ale również – jak się okazało – zupełnie nowe zasady składania wniosków.

Od 13 lipca od godz. 8:00 do 19 lipca do godz. 22:00 przedsiębiorcy zyskają czas na wypełnianie wniosków. Zrobią to za pomocą Generatora Wniosków; aplikacja będzie dostępna na tej stronie, tylko w podanych dniach.

Jeśli jednak ktoś myśli, że podany wyżej termin jest tożsamy z terminem naboru wniosków, to właściwie… jest w błędzie. W tych dniach będzie można jedynie wypełnić wniosek, ale nie będzie można go wysłać. Co w takim razie mają zrobić przedsiębiorcy? Po wypełnieniu wniosku powinni skorzystać z funkcji „sprawdź”. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony, konieczne jest następnie skorzystanie z opcji „Przedstaw dane do wysłania”. Dane, które się ukażą, trzeba będzie skopiować do pliku tekstowego, bo będą potrzebne w dniu faktycznego naboru, czyli wtedy, gdy przedsiębiorca będzie wniosek wysyłał. Dane mają zawierać login SNOW, sumę kontrolną wniosku oraz kwotę wsparcia z wniosku. Bez tych danych przedsiębiorca nie wyśle wniosku, kiedy już będzie to możliwe – będą potrzebne do wypełnienia specjalnego formularza.

Co zatem z samym wysłaniem wniosku? Będzie to możliwe w dniach 20 lipca (od godz. 8:00) do 22 lipca (do godz. 15:00). Sam wniosek przedsiębiorca wyśle już za pomocą innej aplikacji – rozszerzenia systemu SNOW. Ma zawierać prosty formularz, dostępny pod tym adresem. Do niego przedsiębiorca wprowadzi tylko trzy zapisane wcześniej dane – następnie ma tylko za zadanie wybrać opcję „wyślij wniosek do Instytucji”.

Spokojne wypełnianie wniosku na kilka dni przed naborem to dobry pomysł, choć wykonanie mogło być lepsze

Sam pomysł wypełniania wniosku wcześniej i wysyłania go dopiero kilka dni później jest dobry – zwłaszcza w sytuacji, gdy środków z dotacji na kapitał obrotowy nie starczy dla wszystkich i obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”. Jest nawet szansa, że przedsiębiorcy popełnią dzięki temu mniej błędów, bo nie będą wypełniać wniosku pod presją czasu.

Wykonanie całego pomysłu mogło być jednak lepsze – np. przedsiębiorcy mogli najpierw zakładać konto na specjalnej platformie, wypełniać wniosek, a w dniu naboru jedynie logować się na nią i wysyłać już zapisany wniosek.