Pracodawca musi w tej sytuacji dać ci wolne, ale wcale nie na cały dzień, jak myśli większość osób

Gorące tematy Praca dołącz do dyskusji (113) 28.10.2019
Pracodawca musi w tej sytuacji dać ci wolne, ale wcale nie na cały dzień, jak myśli większość osób

Edyta Wara-Wąsowska

Są takie sytuacje, kiedy pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi wolnego. Zazwyczaj chodzi o urlop na żądanie, jednak warto zdawać sobie sprawę z faktu, że pracodawca musi także dać pracownikowi wolne na czas okresowych badań lekarskich. Jeśli badania zostały przeprowadzone np. na terenie sąsiedniej miejscowości, to pracodawca powinien jeszcze zwrócić pracownikowi koszty dojazdu. Jest jednak pewien mały haczyk, z którego pracownicy mogą nie być zadowoleni. 

Czy pracodawca musi dać pracownikowi wolne na czas okresowych badań lekarskich?

Dni wolne w pracy to niezmiennie temat, który wywołuje niemal u wszystkich pracowników duże emocje. Zazwyczaj pracownik nie stawia się w miejscu pracy (za wiedzą pracodawcy) w jednym z trzech przypadków. Chodzi :

Oczywiście wolne w pracy przysługuje również osobom przebywającym na urlopie macierzyńskim czy ojcowskim.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że pracodawca musi zwolnić pracownika z konieczności wykonywania obowiązków służbowych na czas wykonywania okresowych badań lekarskich. O tym, że pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim, stanowi art. 229 par. 2 Kodeksu pracy. Z kolei paragraf trzeci precyzuje, do czego zobowiązany jest w tym zakresie pracodawca.

Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

Z Kodeksu pracy nie wynika jednak wcale, że w dniu wykonywania profilaktycznych badań lekarskich (czy to okresowych, czy kontrolnych) pracownik w ogóle nie musi już stawić się w miejscu pracy. „Wolne” na czas okresowych badań lekarskich dotyczy czasu, którego pracownik potrzebował na ich wykonanie. Jeśli np. normalnie pracuje w godz. 9-17, a badania i orzeczenie lekarskie uzyskał do np. godz. 12, powinien stawić się jeszcze w zakładzie pracy – w miarę możliwości najszybciej jak to możliwe. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracodawca umieścił w regulaminie pracy odpowiednie zapisy zapewniające pracownikowi zwolnienie z obowiązków na cały dzień.

Pracownik nie stawia się w pracy po wykonaniu badań. Co wtedy?

Co jednak jeśli w miejscu pracy nie obowiązuje taki zapis, a pracownik nie wróci do firmy po wykonaniu badań? Pracodawca najpierw postara się ustalić, o której pracownik faktycznie zakończył badania. Następnie doliczy do tego szacunkowy czas dotarcia do miejsca pracy. Za tę część dnia pracownikowi nadal będzie przysługiwać wynagrodzenie. Za pozostałe godziny – jeśli „mieściły się” w godzinach pracy – już nie. Posługując się wcześniejszym przykładem: jeśli pracownik skończył badania o 12, a w pracy mógłby stawić się o godz. 13, to przysługuje mu wynagrodzenie za czas od 9 do 13 właśnie. Nie dotyczy to już jednak przedziału od 13 do 17. Dodatkowo pracodawca może wyciągnąć konsekwencje wobec takiego pracownika, np. decydując o karze porządkowej.

113 odpowiedzi na “Pracodawca musi w tej sytuacji dać ci wolne, ale wcale nie na cały dzień, jak myśli większość osób”

  • Oczywiście że by trwały gdybyś tylko w kolejce do 12 nie stał. Stach pomyśleć co by było gdyby się człowiek telefonicznie nie rejestrował heh

 1. Ja miałem zawsze prostą sprawę z badaniami. Jadę do lekarza medycyny pracy, załatwiam co trzeba i jadę do pracy. Czas poświęcony na lekarza razem z dojazdami wliczam do czasu pracy i pracuje tyle, aby było z tego 8h.

  • Badania okresowe przeprowadza się po zmianie nocnej tak czy siak – bo w takich (dziennych) godzinach pracują jednostki medycyny pracy.

    • Jeżeli nie da się przeprowadzić badań okresowych w trakcie godzin pracy (np. nocnych) to trzeba je przeprowadzić poza godzinami pracy – i musisz się z tym pogodzić – aby pracować MUSISZ mieć badania okresowe jeśli są wymagane, więc to jest „twój problem”. Pracodawca może co najwyżej próbować ci pomóc w ich wykonaniu (co masz w artykule – zwalniając z pracy na kilka godzin etc.)

  • Jeśli mam zmianę nocną to wolne mam do godziny 24.
   Czyli jeśli za dnia zrobiłem badania to do 24 nie muszę pojawiać się w pracy Ale od 24 powinienem już być na stanowisku. Parę dni temu nas o tym informował pracodawca.

 2. Polak jako nacja która ma jedną z największych ilości dni wolnych (w tym wszelkiego rodzaju urlopów wychowawczych) na świecie jak zwykle szuka dziury w całym jak by tu okiwać pracodawcę i jeszcze wyskoczyć do galerii na lansik po badaniach…:/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *