Żołnierze Wojska Obrony Terytorialnej mogą liczyć na pewne przywileje. Ustawodawca przewidział szereg zachęt i premii dla osób, które zdecydują się na wstąpienie w szeregi WOT. Jedna z nich jest szczególnie ważna, a mało znana. Chodzi o ochronę stosunku pracy. Żołnierza WOT trudno zwolnić z pracy.
WOT a zwolnienie z pracy
Ustawa o obronie ojczyzny reguluje kwestie związane ze wstąpieniem w szeregi Polskiego Wojska. Żołnierze podlegają specjalnym przepisom, a w zamian za służbę otrzymują szereg przywilej. Jednym z najbardziej interesujących jest ten związany z ochroną stosunku pracy. Reguluje go art. 303 ustawy, który mówi:
Art. 303.
Jak łatwo można zauważyć zarówno żołnierz zawodowy, jak i pełniący służbę w terytorialnej służbie wojskowej ma zapewnioną specjalną ochronę przed rozwiązaniem umowy o pracę. W praktyce oznacza to, że taką osobę bardzo trudno zwolnić. Aby to nastąpiło — z pewnymi wyjątkami — sam zainteresowany musi wyrazić na to zgodę.
Rozwiązanie umowy o pracę bez zgody pracownika może nastąpić tylko w trzech przypadkach. Pierwszym jest zwolnienie dyscyplinarne bez okresu wypowiedzenia, drugim likwidacja zakładu pracy, a trzecim jego upadłość. Te trzy przypadku dotyczą osób zatrudnionych na umowę o pracę na czas nieokreślony.
Trochę inaczej traktowaniu są pracownicy zatrudnieni na czas określony. W ich przypadku ochrona nie obowiązuje. Przepisy wyłączają z zakresu ochrony wszystkie umowy zawarte na okres próbny oraz te trwające nie dłużej niż 12 miesięcy.
Żołnierz WOT przywileje
Co ciekawe i ważne dla pracowników, ochrona rozpoczyna się w momencie powołania do służby. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż zaczyna ona być wiążąca nawet w okresie wypowiedzenia umowy. Istotne jest, aby do powołania doszło przed dniem jej rozwiązania.
Oprócz ochrony przed zwolnieniem, żołnierze WOT chronieni są również przed wypowiedzeniem zmieniającym. Jeżeli pracownik będący żołnierzem nie przyjmie zmienionych warunków, nie będzie to skutkowało rozwiązaniem stosunku pracy, tak jak ma to miejsce w przypadku pozostałych pracowników. Żołnierz-pracownik zachowa więc dotychczasowe warunki pracy i płacę.