Pierwsza tura wyborów prezydenckich zaplanowana została na 18 maja 2025 roku. Wybory prezydenckie 2025 wzbudzają wiele emocji, a także kontrowersji. Część z nich nie dotyczy jednak samych kandydatów, a kwestii formalnych. Nad jedną z takich spraw musiał pochylić się nawet Sąd Najwyższy – chodzi o weryfikację tożsamości głosujących.
Wybory prezydenckie 2025 – z tymi dokumentami do urn
Przygotowania do wyborów są już na ostatniej prostej. Wybory prezydenckie 2025 mają być zorganizowane w taki sposób, aby zagłosowało możliwie najwięcej osób. Zakończyła się już możliwość zgłaszania chęci głosowania korespondencyjnego, a także możliwość zgłoszenia potrzeby zorganizowania bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego (taką możliwość miały osoby niepełnosprawne oraz seniorzy).
Standardowo Komisje Wyborcze oraz samorządy przypominają również o tym, jakie dokumenty trzeba z sobą zabrać, aby zostać dopuszczonym do głosowania. A warto pamiętać, że nawet jeżeli w danej komisji zasiadają znajomi, to i tak aby otrzymać kartę do głosowania, trzeba okazać ważny dowód tożsamości ze zdjęciem.
Czym jednak jest „dowód tożsamości ze zdjęciem”? Przede wszystkim chodzi tutaj o dowód osobisty oraz paszport. Co ciekawe, uznaje się, że dokumentem tożsamości, który pozwoli na wydanie karty do głosowania może być również legitymacja studencka, czy legitymacja samorządu zawodowego – teoretycznie bowiem również na ich podstawie można ustalić tożsamość głosującego. Warto jednak pamiętać, że w przypadku dowodu osobistego, paszportu bądź też prawa jazdy ryzyko problemów z weryfikacją autentyczności dokumentu jest najmniejsze – komisja ma bowiem możliwość poproszenia o okazanie innego dokumentu, lub próby weryfikacji jego autentyczności, jeżeli poweźmie w tym zakresie wątpliwości.
Wybory prezydenckie 2025 – aplikacja mObywatel jest wystarczająca
Co ciekawe, sporo mówi się ostatnio o możliwości korzystania z aplikacji mObywater. Wybory prezydenckie 2025 wywołują tak wielkie emocje, że do tematu odniósł się nawet Sąd Najwyższy, który postanowieniem z 7 maja 2025 roku rozstrzygnął tę nurtująca wszystkich kwestię:
W pełni dopuszczalne jest wykorzystanie dokumentu mObywatel obsługiwanego w aplikacji mObywatel do stwierdzenie tożsamości wyborcy, w tym stwierdzenie tożsamości wyborcy, o którym stanowi art. 52 § 1 k.wyb, może być dokonane na podstawie dokumentu mObywatel w sposób, o którym mowa w art. 9 ust. 2 pkt 4 i 5 ustawy o aplikacji mObywatel, tj. poprzez weryfikację zabezpieczeń wizualnych tego dokumentu (pkt 4) oraz poprawność funkcjonowania usługi pozwalającej na obsługę tego dokumentu (pkt 5).
To postanowienie było wynikiem skargi na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej (165/2025), wniesioną przez pełnomocnika wyborczego Komitetu Wyborczego Kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Marka Jakubiaka, który zarzucił uchwale m.in. zdaniem komitetu niezgodne z prawem wprowadzenie procedury potwierdzania tożsamości wyborców przy użyciu nieprzewidzianych ustawowo kodów graficznych w aplikacji mObywatel.
Sąd nie zgodził się jednak z tym zarzutem. Zdaniem składu orzekającego bowiem, korzystanie z takiej formy potwierdzania tożsamości jest dopuszczalne. Co więcej, w kodeksie wyborczym mowa o „dokumencie umożliwiającym stwierdzenie tożsamości”, nie zaś o „dokumencie stwierdzającym tożsamość” (art. 52 § 1 kodeksu wyborczego), a posłużenie się tak szerokim pojęciem miało na celu ułatwienie głosowania przez umożliwienie wylegitymowania się możliwie największą liczbą dokumentów.