Wycieczka za rozliczenie PIT. W Wasilkowie naprawdę chcą ufundować za to wczasy

Codzienne Podatki Dołącz do dyskusji (229)
Wycieczka za rozliczenie PIT. W Wasilkowie naprawdę chcą ufundować za to wczasy

Wycieczka za rozliczenie PIT? Taka jest główna nagroda w loterii, którą organizuje gmina Wasilków. Aby wziąć udział w loterii wystarczy, że w swojej deklaracji podatkowej wskaże się Wasilków jako swoje miejsce zamieszkania. To sposób gminy na walkę z podatnikami, którzy mieszkają na jej terenie, ale zasilają kasy innych gmin.

Podatnicy zasilają finansowo inne gminy niż te, w których mieszkają

Wiele gmin głośno skarży się na to, że podatnicy wskazują w deklaracji podatkowej miejsce zamieszkania zupełnie inne niż faktyczne. To z kolei przekłada się na budżet gminy. W rezultacie jest wiele osób korzystających z np. powstającej infrastruktury czy nowych inicjatyw, ale nie dokładających do tego z własnych podatków. Można się łatwo domyślić, jak mocno frustruje to urzędników. Na problem narzekają często też sami mieszkańcy danej gminy. Zdają sobie oni sprawę z tego, że część osób zasila kasę nie tej gminy, którą powinno.

Z tym problemem zmaga się również gmina Wasilków, położona niedaleko Białegostoku. Urzędnicy szacują, że nawet kilka tysięcy osób może mieszkać na terenie gminy, a jednocześnie nie wskazywać jej jako miejsca zamieszkania w deklaracji podatkowej. Gmina podeszła jednak do problemu w zupełnie inny sposób niż reszta – postanowiła zorganizować loterię.

Do kiedy złożyć PIT w 2019? Podajemy terminy składania rozliczeń podatkowych

Wycieczka za rozliczenie PIT. A także rowery elektryczne i smartfony

Wycieczka za rozliczenie PIT, czyli właściwie voucher na wakacje o wartości 10 000 zł to główna nagroda w organizowanej loterii. Do wygrania jest jednak także wiele innych atrakcyjnych nagród. Podatnicy, którzy w deklaracji podatkowej wskazali Wasilków jako miejsce zamieszkania mogą wygrać również elektryczne rowery, hulajnogi czy smartfony. Stawka jest duża jednak nie tylko dla osób rozliczających PIT, ale i dla samej gminy. Urzędnicy szacują, że gdyby mieszkańcy gminy zaczęli składać swoje deklaracje wskazując prawdziwe miejsce zamieszkania, budżet mógłby wzrosnąć nawet o milion złotych. Ile to znaczy dla niewielkiej gminy, która potrzebuje pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb mieszkańców chociażby w kwestii infrastruktury, chyba nie trzeba mówić.