To nie Excel, tylko „gorące mamuśki w twojej okolicy”. Wydało się, że Polacy w biurze klepią nie tylko tabelki

Na wesoło Praca Technologie Dołącz do dyskusji
To nie Excel, tylko „gorące mamuśki w twojej okolicy”. Wydało się, że Polacy w biurze klepią nie tylko tabelki

Praca na komputerze – to codzienność dla wielu Polaków. Jednak to, jak wykorzystują oni służbowy sprzęt, często zaskakuje. Najnowsze badania przeprowadzone przez No Fluff Jobs rzucają na to trochę światła, choć uważajcie – czasem w świetle widać aż za dobrze i trudno odzobaczyć.

Przede wszystkim, tylko 56% badanych pracuje na komputerach zapewnionych przez pracodawcę. Co więcej, aż 32% w ogóle nie korzysta z komputera w pracy. Wśród tych, którzy używają prywatnego sprzętu, 31% robi to z konieczności, gdyż pracodawca nie dostarczył im odpowiedniego sprzętu. Niestety, nie każdy pracodawca w Polsce wydaje się stosować do obowiązku zapewnienia sprzętu niezbędnego do pracy, mimo że 92% Polaków uważa to za obowiązek każdego pracodawcy.

Im starszy pracownik, tym bardziej zdany na pracodawcę

Wiek również wpływa na to, jakie sprzęty są dostępne dla pracowników. Na przykład, w grupie najmłodszych pracowników, tzw. pokoleniu Z, tylko 44% korzysta ze sprzętu zapewnionego przez pracodawcę, podczas gdy w grupie wiekowej 25-34 lat odsetek ten wzrasta do 63%.

Co robią Polacy, kiedy już mają komputer przed sobą? Okazuje się, że aż 40% szuka w pracy innej pracy! Dodatkowo, 55% spędza czas na oglądaniu filmów na YouTube, przeglądaniu Instagrama czy Tik Toka. Część z nich, bo aż 29%, ogląda filmy czy seriale, a 27% gra w gry komputerowe.

I tu dochodzimy do najbardziej zaskakującego aspektu – 13% przyznaje się do oglądania filmów pornograficznych na służbowym sprzęcie! To zdecydowanie powód do rozbawienia, ale także oburzenia. Czyżby biurowa nuda popychała pracowników do tak ekstremalnych form rozrywki?

Z badania wynika, że ⅓ ankietowanych uważa, że korzystanie z prywatnego sprzętu w pracy powinno być zabronione, a tyle samo osób chciałoby kar za używanie służbowego sprzętu do celów prywatnych. To pokazuje, jak bardzo opinie na ten temat są podzielone.

Choć większość Polaków posiada dostęp do komputerów, to sposób ich wykorzystania pozostawia wiele do życzenia. Wydaje się, że zarówno pracownicy, jak i pracodawcy muszą jeszcze wiele się nauczyć o odpowiedzialności i profesjonalizmie w pracy.