Niektórzy przedsiębiorcy będą mogli zapłacić niższą ratę kredytu. To może pomóc tym, którzy już nie mogą liczyć na dotację lub dofinansowanie

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (1)
Niektórzy przedsiębiorcy będą mogli zapłacić niższą ratę kredytu. To może pomóc tym, którzy już nie mogą liczyć na dotację lub dofinansowanie

Przedsiębiorcy mają coraz mniej opcji na otrzymanie dofinansowania lub dotacji z państwowych i unijnych środków. Dla części z nich jest to tym bardziej bolesne, że na ratowanie swoich biznesów zaciągnęli kredyty w bankach. Część z nich wydłuża jednak na szczęście okres spłaty kredytu dla firm, dzięki czemu zgodnie z nowym harmonogramem spłat przedsiębiorcy będą płacić niższe raty.

Wydłużenie okresu spłaty kredytu w Santander. Ale nie tylko tam

Wiele mniejszych firm spłata zobowiązania w terminie może okazać się niemożliwa. Z tego względu część banków chce ułatwić przedsiębiorcom życie. Wydłużenie okresu spłaty kredytu będzie możliwe chociażby w Santander – bank poinformował niedawno swoich klientów firmowych o takiej możliwości. Przedsiębiorcy z segmentu MŚP będą mogli skorzystać z wydłużenia okresu kredytowania o 6 lub 12 miesięcy. To rozwiązanie dla tych, którzy ze względu na pandemię koronawirusa pozostają w trudnej sytuacji finansowej.

Przedsiębiorcy muszą jednocześnie mieć na uwadze, że jeśli wcześniej korzystali z opcji odroczenia spłaty rat, to mogą wydłużyć okres spłaty kredytu o 6 miesięcy. Stosowny wniosek można złożyć do 31 października 2020 r. Klienci firmowi będą też mieć możliwość wydłużenia kredytowania o 12 miesięcy, a przez pierwszy rok ich rata kapitałowa ma wynosić 50 proc. wysokości rat z pozostałego okresu spłaty. Z tego rozwiązania mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy spłacają swoje kredyty od minimum 12 miesięcy.

Odroczenie spłaty rat kredytu

Wydłużenie okresu spłaty kredytu (i tym samym obniżenie rat kredytowych) możliwe w Santander to jednak nie wszystko. Przedsiębiorcy powinni pamiętać o możliwości odroczenia spłaty kredytu w innych bankach. Na przykład w mBanku przedsiębiorcy będący klientami banku mogą odroczyć zarówno spłatę samego kapitału jak i spłatę kapitału wraz z odsetkami (pełna rata kredytu) na okres 6 miesięcy (w ramach wakacji kredytowych). Możliwością odroczenia spłaty objęte są pożyczki dla firm, kredyt inwestycyjny, kredyt obrotowy czy wielocelowy kredyt zabezpieczony dla firm. Z możliwości odroczenia spłaty mogą zresztą skorzystać także klienci indywidualni. Jednocześnie klienci mają możliwość wydłużenia okresu spłaty o tyle miesięcy, o ile odroczyli płatność rat.

Przedsiębiorcy będący klientami innych banków powinni sprawdzić, czy w ich przypadku również możliwe jest odroczenie spłaty i wydłużenie okresu kredytowania. Część instytucji umożliwiało skorzystanie z takiego rozwiązania wcześniej – na ten moment zawiesiły one przyjmowanie wniosków. Wydłużenie spłaty kredytu pozwala przede wszystkim na płacenie niższych rat – co dla wielu firm jest w tym momencie niezwykle istotne.