Od marca lawinowo wzrosło zainteresowanie usługami ZUS. I nie chodzi wcale o postojowe, chociaż kwota wypłat imponuje

Finanse Firma Praca dołącz do dyskusji (17) 29.05.2020
Od marca lawinowo wzrosło zainteresowanie usługami ZUS. I nie chodzi wcale o postojowe, chociaż kwota wypłat imponuje

Edyta Wara-Wąsowska

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z co najmniej kilku form pomocy. Okazuje się jednak, że pozytywnie oceniają przede wszystkim świadczenie postojowe (samozatrudnieni) oraz zwolnienie ze składek. O popularności świadczenia postojowego najlepiej świadczy fakt, że ZUS wypłacił z tego tytułu już ponad 1,8 mld zł samozatrudnionym i osobom na umowach cywilnoprawnych. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się też… PUE ZUS, czyli Platforma Usług Elektronicznych. 

Wypłata postojowego z ZUS: już 1,8 mld zł trafiło do wnioskujących

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, do tej pory świadczenie postojowe trafiło już do prawie miliona osób. Wypłata postojowego z ZUS za cały dotychczasowy okres wyniosła natomiast już 1,8 mld zł. Jak przyznaje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, wnioski składane do Zakładu nie są liczone już w setkach tysięcy, ale w milionach. Nie powinno to zresztą dziwić – przedsiębiorcy mogą wnioskować przecież także o zwolnienie ze składek ZUS i od samego początku ta forma pomocy cieszyła się ogromną popularnością.

Najwięcej wniosków złożono oczywiście za pośrednictwem platformy PUE ZUS. Prezes Zakładu potwierdza zresztą ogromne zainteresowanie tą formą składania wniosków. Tylko w marcu podatnicy założyli ponad 112 tys. profili na PUE ZUS, w kwietniu natomiast – już 269 tys. profili. Co ważne, konto w PUE przyda się również po epidemii; dzięki niemu można skorzystać z różnego rodzaju usług w formie elektronicznej.

Obecnie dzięki posiadaniu konta i złożeniu wniosku elektronicznie, można również sprawdzić status wniosku o postojowe – wnioskodawcy dowiadują się też, kiedy na ich konta wpłynie wypłata postojowego z ZUS (jeśli wniosek został zweryfikowany pozytywnie). Zakład przypomina też, że jeśli pracownicy mają jakiekolwiek wątpliwości dotyczące poprawności wniosku, starają się je jak najszybciej wyjaśnić. W tym celu zazwyczaj dzwonią do wnioskodawcy lub kontaktują się z nim za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Jednocześnie warto pamiętać, że oprócz statusu wniosku o postojowe przedsiębiorcy mogą również sprawdzić stan konta w PUE ZUS – uzyskają w ten sposób informacje, czy mają jakieś zaległości w opłacaniu składek. Jeśli tak – wyliczą też, ile odsetek będą musieli zapłacić.

Nadal można składać wnioski

Samozatrudnieni i osoby na umowach cywilnoprawnych nadal mogą złożyć wniosek o świadczenie postojowe. O świadczenie można ubiegać się maksymalnie trzykrotnie – pod warunkiem, że sytuacja materialna nie uległa poprawie. Wnioski na pewno będzie można złożyć jeszcze w czerwcu. Nie do końca jednak wiadomo co z osobami, które po raz pierwszy o świadczenie ubiegały się w maju (wykazały odpowiedni spadek przychodów dopiero w kwietniu, a nie w marcu). To, czy będą mogły złożyć wniosek także w lipcu (po raz trzeci) prawdopodobnie dopiero się rozstrzygnie.