Wypłata wygranej od zagranicznego bukmachera nie zawsze jest dowodem na grę

Gorące tematy Podatki Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (4)
Wypłata wygranej od zagranicznego bukmachera nie zawsze jest dowodem na grę

Sąd uniewinnił człowieka po dokonaniu wypłaty wygranej od zagranicznego bukmachera, która nie zawsze jest dowodem na grę.

Wielu ludzi uczestniczy w grach losowych typu Lotto lub Multi Multi, stawia zakłady na wyścigach konnych, a także w serwisach bukmacherskich. Polskie prawo na to zezwala, pod warunkiem, że bukmacher ma zezwolenie wydawane przez Ministra Finansów RP. Zabronione jest jednak uczestniczenie w zakładach bukmacherskich poza granicami kraju. Mimo tych obostrzeń sąd uniewinnił człowieka, ponieważ wypłata wygranej od zagranicznego bukmachera nie zawsze jest dowodem na grę.

Wiele osób, które grały za pośrednictwem zagranicznych bukmacherów, miało kłopoty związane z tym, że złamały one art. 107 § 2 Kodeksu Karno Skarbowego:

§ 1. Kto wbrew przepisom ustawy lub warunkom zezwolenia urządza lub prowadzi grę losową, grę na automacie, grę na automacie o niskich wygranych lub zakład wzajemny, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym.
§ 3. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu zabronionego określonego w § 1 lub 2 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej z organizowania zbiorowego uczestnictwa w grze losowej, grze na automacie, grze na automacie o niskich wygranych lub zakładzie wzajemnym, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.
§ 4. W wypadku mniejszej wagi sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 lub 2 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Urząd Celny zarzucał pewnemu Polakowi uczestniczenie w zakładach bukmacherskich organizowanych za granicą Polski. Na dowód przedstawiono wyciągi z konta bukmachera, z których wynikało, że człowiek ten dokonywał wpłat na konto firmy bukmacherskiej, a także firma tak wypłaciła mu pewną kwotę oznaczoną hasłem „Gewinnauszahlung”, czyli „Wypłata wygranych”.

Oskarżony przyznał się do dokonywania wpłat, ale bronił się, twierdząc, że wpłaty i wypłata nie świadczą o tym, że brał udział w zabronionych zakładach. Co więcej, udowodnił, że można wpłacić na konto tej firmy pieniądze, a potem je wypłacić nie dokonując żadnych zakładów, a przelewy oznaczone są wspomnianą frazą „Gewinnauszahlung”. Mężczyzna został uniewinniony od zarzucanych mu czynów.

Masz problemy lub wątpliwości związane z grami losowymi, wypłatami wygranych lub oszustwami przy zakładach bukmacherskich i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com