Znamy wysokość składek ZUS na 2018 rok. Będą najwyższe w historii

Finanse Gorące tematy Podatki 30.06.2017
Znamy wysokość składek ZUS na 2018 rok. Będą najwyższe w historii

Udostępnij

Tomasz Laba

ZUS to taka piramida finansowa, z tą różnica, że pieniądze składkowiczów wydaje nie na sztabki złota i linie lotnicze, a emerytury i zasiłki. Dopóki nie wymyślimy lepszego systemu opieki społecznej, musimy zwyczajnie zacisnąć zęby i odprowadzać te składki. W 2018 roku składki na ZUS będą rekordowo wysokie. 

Składki ZUS 2018 – podstawa prawna

Podstawę prawną dalszych obliczeń znajdziemy w art. 18 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Określa on kwotę podstawy wymiaru składek, która stanowi punkt wyjścia przy określaniu wysokości poszczególnych składników.  W ustawie została ona ustalona na 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 5, stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, ogłoszonego w trybie art. 19 ust. 10 na dany rok kalendarzowy. Składka w nowej wysokości obowiązuje od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku.

Poszczególne składniki ubezpieczenia społecznego, razem z podstawą obliczania ich wysokości określa art. 22 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Art. 22.
1. Stopy procentowe składek wynoszą:
1) 19,52% podstawy wymiaru – na ubezpieczenie emerytalne, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4;
2) 8,00% podstawy wymiaru – na ubezpieczenia rentowe;
3) 2,45% podstawy wymiaru – na ubezpieczenie chorobowe;
4) od 0,40% do 8,12% podstawy wymiaru – na ubezpieczenie wypadkowe.

Składki ZUS 2018 – prognozowane przeciętne wynagrodzenie w 2018 roku

Na początku czerwca rząd przyjął założenia ustawy budżetowej na 2018 rok. W tym dokumencie kwota prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto została określona na kwotę 4 443 zł. W bieżącym, 2017 roku wysokość tego wynagrodzenia została określona na kwotę 4 263 zł. To wzrost o 180 zł.

Wysokość składek ZUS na 2018 rok

Biorąc za podstawę dalszych wyliczeń kwotę 4 443 zł, wysokość składek na ubezpieczenia społeczne w 2018 roku, kształtuje się następująco:

 • składka emerytalna – 520,36 zł
 • składka rentowa – 213,26 zł
 • składka chorobowa – 65,31 zł
 • składka wypadkowa – 47,98 zł
 • składka na Fundusz Pracy – 65,31 zł

W sumie daje to kwotę 912,22 zł.

Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne jeszcze nie jest znana, bowiem oblicza się ją na podstawie innego wskaźnika, którego wysokość podawana jest do wiadomości dopiero w styczniu. W 2017 roku wysokość tej składki została określona na kwotę 297,28 zł. Zakładając, że w 2018 roku wysokość składki zdrowotnej wzrośnie do około 300 zł, można śmiało powiedzieć, że przedsiębiorcy będą musieli co miesiąc na rachunek ZUS przelewać około 1200 zł.

32 odpowiedzi na “Znamy wysokość składek ZUS na 2018 rok. Będą najwyższe w historii”

 1. Jak zwykle okradają tych co najciezej pracują w tym kraju najlepiej żyje się mopsiaki i nierobom ich nikt nie skontroluje i nic im niezabierze

 2. Wreszcie! Na pewno jeszcze bardziej pobudzi to naszą gospodarkę. Jednoosobowe firmy cieszą się i klaszczą, trybuny szaleją. Jeszcze kilka miesięcy temu informacje o obniżeniu składek, a teraz taka radosna nowina. Potem dziwią się, że ludzie uciekają z kraju, że zakładają firmy za granicą albo robią na czarno. Ehh Polska – taki piękny kraj.

   • A wiesz kto to ustala? Rząd. Jeszcze w marcu było głośno o obniżeniu składek dla firm jednoosobowych mających zysk poniżej 5 tys. Szczegóły miały być w kwietniu, potem w maju a teraz cisza. A średnia krajowa? Zapytaj ile zarabiają na taśmie – najniższą.

     • Jedno z drugim – bardzo wiele. Co do trzeciego tj. O pracy na taśmie już mniej, ale tu chodziło o średnią krajową a rzeczywiste zarobki większości Polaków.

   • Od średniej zarobków.
    Pytanie pomocnicze – wiesz jakie przedsiębiorstwa liczone są do badania średniego wynagrodzenia ?

 3. Za 2 dni zaczynam swoją działalność. Praca dla tego samego pracodawcy, jednak nie będę okradany z blisko 3 tys PLN miesięcznie jak przy umowie o pracę. Za 2 lata jak tylko się skończy ulga, założenie spółki. I się rządowe pasożyty tyle nażrą.
  Polecam jeszcze podnosić podatki. Skutek będzie odwrotny od zamierzonego.

  • Widzę jeden problem w twoim planie. Jeżeli przechodzisz na B2B, ale będziesz pracował dla tego samego pracodawcy, z którym wiązała cię wcześniej umowa o pracę to nie możesz odprowadzać małego ZUSu. Nie taki ZUS głupi… :)

   • Zakres obowiązków określonych w umowie jest inny :)
    Pracuję w firmie która dba o interes pracownika, a nie pasożytów. Ale dzięki za info :)

    • ZUS-u z grubsza nie obchodzi treść tekstu umowy, tylko to co rzeczywiście przewiduje. Coraz częściej sądy na wniosek ZUS-u uznają umowy cywilnoprawne za umowy o pracę, a to oznacza konieczność opłacenia składek wstecz. To samo dotyczy różnie sformułowanych zakresów obowiązków.

    • Daję info, bo 3 miesiące temu byłem w takiej samej sytuacji.
     Pracodawca mnie informował, że mogę tak zakombinować jak piszesz, ale moja księgowa poradziła mi, żebym lepiej się w to nie bawił.
     Uznałem, że gra nie warta świeczki dla tych paru złotych.

     • Nie, jeśli przejdzie do rozliczania gotówkowego bez żadnej umowy.

 4. skladki praktycznie co roku sa „najwyzsze w historii”, bo srednie wynagrodzenie rosnie. typowo bulwarowy tytul, brakuje tylko jeszcze „przedsiebiorcy go znienawidza”…
  a przy okazji zus tak nie do konca jest piramida – piramida zaklada ze uczestnikow musi przybywac coraz wiecej zeby system sie bilansowal (stad wlasnie ksztalt piramidy), w zusie wystarczy zwykla zastepowalnosc pokolen. to co maja wspolne, to to, ze wyplaty dla starych uczestnikow sa finansowane ze wplat uczestnikow mlodych, ale to jeszcze za malo zeby nazywac to piramida, zusowi blizej jednak do prostokata.

 5. Świetnie! Podniesiemy wszyscy ceny za usługi i produkty i będzie to dobra zmiana . Każdy dostanie więcej pieniędzy ale mniej wartych czyli doczekam drugiej denominacji w swoim życiu .

   • Taki ma to związek,że ja jako prywatny przedsiębiorca jeżeli będę musiał płacić jeszcze więcej za ZUS dla siebie i swoich pracowników będę musiał podnieść ceny tak jak każdy , co do denominacji jak byłem dzieckiem pamiętam banknoty 100 ,500 ,1000 ,2000, 10000 , jeszcze miliony były , teraz mamy już w obiegu banknoty 100,200,500 czyli po raz kolejny zmieżamy w stronę denominacji ,żeby przeciętnemu polakowi łatwiej było liczyć

    • Jeśli jesteś przedsiębiorcą, to będziesz płacił miesięcznie za siebie więcej o ok. 36 zł. I, jeśli jesteś przedsiębiorcą, to wiesz, że wysokość składki za pracowników nie wzrośnie, bo to jest procent od wynagrodzenia.

 6. pytam gdzie zapowiadana obniżka zus dla malych, jednoosobowych firm
  ???!!!
  od roku zapowiadali możliwość wyjścia z szarej strefy i co … i gowno.

 7. Jak co roku ;) z roku na rok bije rekordy ale w tym roku się bezprawnik vel Tomasz Laba i opozycja podnieci ;)

 8. Stówkę więcej niż teraz jak co roku nic szczególnego dobrze ktoś napisał bulwarowy tytuł. Co roku są najwyższe w historii bo składka jest wyższa niż rok wcześniej od jakiegoś czasu :-P

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *