Staże w Polsce nie cieszą się zbyt dobrą opinią. Nadal są kojarzone przez wiele osób z wyzyskiwaniem stażysty przez pracodawcę (chociaż można też znaleźć opinie przeciwne – że tak naprawdę firmy tracą na przyjmowaniu stażystów, bo ci i tak nie są w stanie poprawnie wykonywać swoich obowiązków). Wkrótce podejście do staży może się jednak zmienić, ponieważ jakość staży w Polsce – i całej wspólnoty- ma być wyższa. Tego chce UE.
Wyższa jakość staży w Polsce i innych krajach wspólnoty. UE zapowiada nowe przepisy
Staż stażowi nierówny – i to potwierdzi prawdopodobnie większość osób, które właśnie od staży rozpoczynały swoją karierę zawodową. Obecnie w wielu firmach stażyści faktycznie mają szansę zdobyć pewne umiejętności, a w dodatku – jeśli się wykażą – kontynuować swoją przygodę w tej firmie, już jako pełnoetatowy pracownik. Nie da się jednak ukryć, że wciąż spora grupa pracodawców widzi w stażystach „tanią siłę roboczą”; nie brakuje ofert staży, w których wymaga się od kandydata szeregu konkretnych umiejętności, a niekiedy też doświadczenia zawodowego. Oferowana stawka bywa natomiast bardzo niska – mimo wymagań, które są charakterystyczne np. dla stanowisk juniorskich.
Jest jednak nadzieja na wyższą jakość staży w Polsce – i zresztą nie tylko w Polsce, ale we wszystkich krajach UE. Komisja Europejska chce bowiem nowych regulacji, które mają m.in. zapewnić:
- równe traktowanie stażystów pod względem warunków pracy (w tym wynagradzania),
- kanały komunikacji, za pośrednictwem których stażyści będą zgłaszać nieprawidłowości i złe warunki pracy,
- dostęp do odpowiedniej ochrony socjalnej.
Oprócz tego KE chce, by pracodawcy nie mieli już możliwości ukrywania regularnego stosunku pracy pod płaszczykiem stażu – innymi słowy, by nie dochodziło do sytuacji, by stażysta wykonywał tak naprawdę obowiązki osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, ale bez umowy i z pensją stażysty. Dodatkowo stażyści mają mieć też wyznaczanych mentorów (którzy zapewnią im indywidualne wsparcie i doradztwo).
Na razie nowa dyrektywa nie jest jeszcze przesądzona
Jak twierdzi wiceprzewodniczący wykonawczy KE ds. gospodarki służącej ludziom, Valdis Dombrovskis,
Nowy pakiet środków będzie promował wysokiej jakości staże w całej UE. Pomoże młodym ludziom w uzyskaniu lepszych możliwości przechodzenia z edukacji do pracy, a przedsiębiorstwom pomoże w znajdowaniu, szkoleniu i zatrudnianiu młodych, uzdolnionych pracowników. Chcemy stworzyć więcej możliwości we wszystkich dziedzinach i oferować płatne staże, które będą dostępne dla wszystkich młodych ludzi, niezależnie od ich statusu społeczno-ekonomicznego.
Należy jednak podkreślić, że Parlament Europejski dopiero zajmie się dyrektywą; swoje stanowisko zajmą też kraje UE. Na razie nie wiadomo zatem, czy nowe przepisy faktycznie zostaną przyjęte, a następnie zaimplementowane przez państwa członkowskie.