Z badania Revoluta wynika, że pary nie mają przed sobą nic do ukrycia

Finanse Rodzina Dołącz do dyskusji
Z badania Revoluta wynika, że pary nie mają przed sobą nic do ukrycia

Bardzo ciekawe wnioski płyną z nowego raportu Revoluta. Okazuje się, że aż 66% mieszkańców Europy nie ma przed swoim partnerem finansowych tajemnic. Wśród Polaków odsetek ten wynosi 60%. W związkach o pieniądzach nie lubią rozmawiać przede wszystkim Czesi i Łotysze.  

Kolejne ciekawe badanie przeprowadzone przez Revolut dostarcza interesujących wniosków

Chyba nikomu nie trzeba już przedstawiać Revoluta. Korzystają z niego już ponad 4 miliony Polaków. Szczególnie dużą popularnością cieszy się w czasie zagranicznych wyjazdów z uwagi na atrakcyjne koszty przewalutowania. 

Niedawno opublikowane zostały wyniki Revolut Money Report. W ankiecie w związku ze zbliżającymi się Walentynkami zapytano 21 tysięcy Europejczyków, w tym tysiąc Polaków o ich stosunek do finansów w związku. Prawie ⅔ osób nie ukrywa przed partnerem kwestii związanych z pieniędzmi. 

Co ciekawe, około 20% ankietowanych potrafi rozmawiać o finansach z partnerem, ale jest zdania, że mimo wszystko niektórych tematów lepiej nie poruszać. 12% Polaków nie czuje się komfortowo, mówiąc o pieniądzach w związku. Gorzej wypadają tutaj tylko Czesi (14%) i Łotysze (21%). 

Wspólne konto nie jest takie oczywiste

Z raportu wynika, że 35% Polaków będących w związku ma ze swoim partnerem lub partnerką wspólne konto. Więcej osób (41%) preferuje jednak posiadanie osobnych kont, ale wspólne zarządzanie gospodarstwem domowym. Podobne tendencje można zauważyć w całej Europie.

Co ciekawe, mimo tych wniosków w szybkim tempie rośnie popularność wspólnych kont w Revolut. W ubiegłym roku ich liczba wzrosła aż o 150%. Wybierają je przede wszystkim ludzie młodzi. 

Kłótnie o pieniądze to dla wielu osób codzienność

Ankietowanych zapytano również o kłótnie o finanse w związku. Okazuje się, że Polacy o pieniądze wcale tak często się nie kłócą (48%). O wiele gorzej wygląda to np. w przypadku Rumunów (79%). Zazwyczaj są to jednak drobne sprzeczki. „Aby uniknąć konfliktu, 13% Polaków woli nie poruszać tematu finansów w związku.

W małżeństwie inaczej niż w związku nieformalnym

Z innych badań wynika jednoznacznie, że wspólne konto bankowe mają na ogół małżeństwa. Z kolei osoby będące w związkach nieformalnych preferują osobne konta i dzielenie się wydatkami. 

Sporo zależy także od płci i wieku. Co ciekawe, to kobiety wolą mieć dwa osobne konta i trzecie wspólne. Za większą niezależnością finansową opowiadają się zwłaszcza osoby młode (do 34 lat). Wynika to w dużej mierze ze zmian zachodzących w tradycyjnym modelu rodziny. Coraz częściej to nie tylko mąż czy partner pełni rolę głównego żywiciela rodziny. Kobiety są aktywne zawodowo, zarabiają coraz więcej i chcą czuć się w pełni niezależne. Stąd też decyzja o osobnych kontach bankowych.