W trakcie trwania panelu podczas Europejskiego Forum Nowych Idei szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk ostrzegała przed szybkimi zmianami nie tylko europejskiego, ale także polskiego rynku pracy. Z jej ust padły mocne słowa, które od razu zostały podchwycone przez wszystkich pracowników, którzy drżą o swoje miejsca pracy w związku ze zmianami technologicznymi i demograficznymi. Jednak oprócz złych przewidywań, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk miała dla nas także dobre informacje.
Szefowa MRPiPS ostrzega – za 5 lat wiele umiejętności obecnych pracowników będzie nieprzydatnych
Dlaczego Agnieszka Dziemianowicz-Bąk twierdzi, że czekają nas aż tak drastyczne zmiany na rynku pracy? Powodem będzie przede wszystkim automatyzacja, starzejące się społeczeństwo i zmieniające się drastycznie modele zatrudnienia. Według szefowej MRPiPS nasz kraj musi się na to przygotować jak najszybciej, gdyż tego typu sytuacja niesie ze sobą także szanse dla Polski:
Wiemy, że do 2030 roku blisko 40 proc. umiejętności posiadanych przez europejskich pracowników stanie się nieprzydatne. Za to będzie ogromne zapotrzebowanie na nowe umiejętności i zawody związane z cyberbezpieczeństwem, innowacyjnymi technologiami czy edukacją oraz zdrowiem psychicznym, na które również ogromny wpływ mają cyfrowe technologie.
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła także, że zmian technologicznych i ich wpływu na rynek pracy nie da się zatrzymać, jednak warto dążyć do tego, by były one ewolucyjne, a nie rewolucyjne.
Duża liczba seniorów to kolosalny ciężar dla polskiego rynku pracy. Według niektórych ekspertów możemy go nie udźwignąć
Minister Dziemianowicz-Bąk odniosła się w swojej wypowiedzi podczas Europejskiego Forum Nowych Idei do narastającego problemu demograficznego, który jest w Polsce coraz bardziej odczuwalny nie tylko na rynku pracy. Szefowa MRPiPS podkreśliła, że w ciągu ostatnich 10 lat przybyło w Polsce 2 mln seniorów i seniorek. To gigantyczne wyzwanie dla całego państwa, a rynek pracy powinien być kształtowany w taki sposób, aby osoby te w łatwy sposób mogły na nim pozostać i dzielić się doświadczeniem z młodszymi pracownikami.
Pracodawcy powinni także otrzymywać zachęty od rządu, dzięki którym łatwiej będą mogli zatrudniać osoby starsze. Dzisiaj wiemy, że zatrudnienie osoby, która przekroczyła 50 rok życia często jest nie tylko trudne, ale wręcz niemożliwe. Bariera przed zatrudnianiem osób starszych niedługo będzie musiała jednak runąć, gdyż osób starszych w Polsce będzie tak dużo, że pracodawcy nie będą mogli przeoczyć tego faktu. Dlatego według szefowej MRPiPS, zmiany mające na celu polepszenie relacji pracownik w starszym wieku-pracodawca, muszą być wprowadzane już dzisiaj.