Za muzykę na wesele musisz zapłacić ZAiKSowi

Gorące tematy Technologie dołącz do dyskusji (15) 19.06.2015
Za muzykę na wesele musisz zapłacić ZAiKSowi

Udostępnij

Michał Grązka

Rzecznik prasowy ZAiKS potwierdza, że kontrole na weselach się zdarzają. Mogą skończyć się wysokimi karami.

Wykorzystywanie cudzych utworów, w tym muzyki, wiąże się z licznymi obostrzeniami. Wiele z nich jest lekceważonych, z innych można nawet nie zdawać sobie sprawy. Niestety, w każdym z takich przypadków konsekwencją mogą być wysokie, dodatkowe koszty. Nawet przy takiej okazji jak wyprawianie imprezy z okazji np. chrzcin czy ślubu.

Niejednokrotnie pisaliśmy już o działaniach ZAiKS, między innymi gdy kwoty opłat za wykorzystywanie muzyki uległy zmianie. W tym temacie jest jednak wciąż wiele nieścisłości. Pojawiają się one zwłaszcza przy ustalaniu granicy użytku osobistego. Ten jest interpretowany na podstawie art. 23 ustawy o prawie autorskim:

Art. 23. 1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego.
(…)
2. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.

W wielu kwestiach powyższe zapisy nie pozostawiają wątpliwości. Odtwarzanie muzyki w sklepie czy w pracy wykracza ponad dopuszczone normy i przed takim czynem należy napisać do ZAiKSu odpowiedni wniosek.

Taka uroczystość jak może sprawiać wrażenie wykorzystującej cudze utwory jedynie w kręgu najbliższych osób. Z tą różnicą, że tutaj w grę wchodzą przeważnie korzyści materialne. Najczęściej muzykę może zapewniać albo restauracja, w której odbywa się przyjęcie lub też odgrywa ją zespół czy DJ na wesele. W takim przypadku nie jest to już odtwarzanie na użytek własny, a w celu zarobkowym i należy się za to opłata.

Od konkretnego oddziału ZAiKS zależy ile kontroli w restauracjach będzie przeprowadzonych. Co robić, żeby zawczasu upewnić się, że przyjęcie jest w pełni opłacone, łącznie z kosztami wykorzystywania cudzej muzyki? Można skontaktować się ze Stowarzyszeniem Autorów lub zwyczajnie sprawdzić, czy na jego stronie internetowej nie ma już gotowego wniosku dostosowanego do naszych potrzeb.

Problemy z prawem autorskim, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

15 odpowiedzi na “Za muzykę na wesele musisz zapłacić ZAiKSowi”

 1. Czy w takim razie mogę założyć własną firmę, działającą na wzór Zaiksu i uzurpować sobie prawo do opłat za odtwarzanie muzyki wszelakiej? Czy może kontrolerzy, będą bawić się we wpraszanie się na takie zamknięte imprezy i podsłuchiwanie co akurat jest grane?

 2. Ale ja nie rozumiem dlaczego wynajmując dja na wesele to ja miałbym płacić za puszczanie utworów, a nie dj? I zawsze też można powiedzieć, że wszyscy goście pozostają w ‚stosunku towarzyskim’.wiec nie łamie się prawa :]

     • czyli to nie od odtwarza publicznie tylko ten co go wynajął? ciekawe myślałęm, że odpowiada ten co odtwarza :)

     • No jak nie musi? Przecież to nie ja odtwarzam muzykę tylko On. A jeśli nawet to ja ponoszę odopwiedzialność to ciężko powiedzieć, żebym ja jako uczestnik wesela robił to w celach zarobkowych. Więc nie wyczerpuje to znamion czynu zabronionego. Coś mi się wydaje zatem, że albo to jest totalny absurd albo coś Ci się źle wydaje.

     • przeczytaj ze zrozumieniem pytanie na jakie odpowiadałem. „czy on tego zawodowo nie musi i tak płacić”? z samego faktu bycia DJem nie trzeba niczego płacić :)

     • Aaaa to wybacz. Mój błąd :) No tak, za bycie DJem nie trzeba niczego płacić :) Mea Culpa

 3. co to za glupota… jeszcze rozumiem w przedsiebiorstwach ale na weselu?? ja osobiscie prowadze swoj salon ale nie place zaiksowi a wybralam oferte netii na publiczne odtwarzanie.. no bo bez przesady 500 a 100 zl to jednak roznica…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *