Rzecznik prasowy ZAiKS potwierdza, że kontrole na weselach się zdarzają. Mogą skończyć się wysokimi karami.

Wykorzystywanie cudzych utworów, w tym muzyki, wiąże się z licznymi obostrzeniami. Wiele z nich jest lekceważonych, z innych można nawet nie zdawać sobie sprawy. Niestety, w każdym z takich przypadków konsekwencją mogą być wysokie, dodatkowe koszty. Nawet przy takiej okazji jak wyprawianie imprezy z okazji np. chrzcin czy ślubu.

Niejednokrotnie pisaliśmy już o działaniach ZAiKS, między innymi gdy kwoty opłat za wykorzystywanie muzyki uległy zmianie. W tym temacie jest jednak wciąż wiele nieścisłości. Pojawiają się one zwłaszcza przy ustalaniu granicy użytku osobistego. Ten jest interpretowany na podstawie art. 23 ustawy o prawie autorskim:

Art. 23. 1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego.
(…)
2. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.

W wielu kwestiach powyższe zapisy nie pozostawiają wątpliwości. Odtwarzanie muzyki w sklepie czy w pracy wykracza ponad dopuszczone normy i przed takim czynem należy napisać do ZAiKSu odpowiedni wniosek.

Taka uroczystość jak może sprawiać wrażenie wykorzystującej cudze utwory jedynie w kręgu najbliższych osób. Z tą różnicą, że tutaj w grę wchodzą przeważnie korzyści materialne. Najczęściej muzykę może zapewniać albo restauracja, w której odbywa się przyjęcie lub też odgrywa ją zespół czy DJ. W takim przypadku nie jest to już odtwarzanie na użytek własny, a w celu zarobkowym i należy się za to opłata.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Od konkretnego oddziału ZAiKS zależy ile kontroli w restauracjach będzie przeprowadzonych. Co robić, żeby zawczasu upewnić się, że przyjęcie jest w pełni opłacone, łącznie z kosztami wykorzystywania cudzej muzyki? Można skontaktować się ze Stowarzyszeniem Autorów lub zwyczajnie sprawdzić, czy na jego stronie internetowej nie ma już gotowego wniosku dostosowanego do naszych potrzeb.

Problemy z prawem autorskim, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.