Wykonując swoje obowiązki zawodowe, musimy pamiętać o tym, że pracodawca ma prawo na bieżąco kontrolować jakość wykonywanej przez nas pracy. Jeżeli stwierdzi, że praca konkretnej osoby jest wykonywana wadliwie, ma prawo podjąć radykalne kroki. Jednym z nich jest obniżenie, a także pozbawienie wynagrodzenia pracownika. W takim wypadku pracodawca jest jednak zobowiązany do wykazania bezsprzecznej winy pracownika w tym zakresie.
Wadliwe wykonywanie pracy przez pracownika nie popłaca
Odpowiednie wykonywanie obowiązków pracowniczych jest określone w przepisach pracy, a dokładnie w art. 82 par. 1 kodeksu pracy:
Za wadliwe wykonanie z winy pracownika produktów lub usług wynagrodzenie nie przysługuje. Jeżeli wskutek wadliwie wykonanej pracy z winy pracownika nastąpiło obniżenie jakości produktu lub usługi, wynagrodzenie ulega odpowiedniemu zmniejszeniu.
Także artykuł 80 k.p. określa sposób wynagradzania pracownika. Czytamy w nim, że jeżeli pracodawca stwierdzi, że pracownik nie świadczył pracy, do której był zobowiązany, może nie wypłacić w takim wypadku wynagrodzenia.
Pracodawca, który poddaje ocenie wykonywaną przez pracownika pracę, musi robić to zgodnie z normami i punktami odniesienia
Sumienne wykonywanie obowiązków, a także staranność w pracy to oczywiście zasady, które powinny przyświecać każdemu pracodawcy. W jaki sposób może on jednak stwierdzić, że dana usługa lub produkt został wykonany w niewłaściwy sposób? Jedną z metod jest przede wszystkim postępowanie zgonie z normami branżowymi i zakładowymi. Warto wiedzieć także, że jeżeli przepisy zakładowe nie określają dokładnie, w jaki sposób ma być wykonywana usługa lub wyrób, w takim wypadku pracownik jest zobowiązany do tworzenia produktów średniej jakości. Może także stosować ogólne mierniki staranności.
Wykazanie winy pracownika przez pracodawcę jest bezwzględnie konieczne
Jeżeli pracodawca widzi podstawy do obniżenia lub pozbawienia pracownika wynagrodzenia, musi bezwzględnie wykazać jego winę. Chodzi tutaj o tzw. winę podmiotową, czyli dobrze udokumentowane wadliwe zachowanie pracownika. Gdy pracownik wyrządził szkodę swoim działaniem, będzie musiał ponieść karę finansową. W takim wypadku pracodawca również musi bez żadnych wątpliwości wykazać, że szkoda została poczyniona z winy pracownika.
W wypadku udowodnienia pracownikowi winy, odszkodowanie dla pracodawcy to wysokość trzech miesięcznych wynagrodzeń, które przysługiwały pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. Inną kwestią jest stwierdzona umyślność czynu pracownika. Jeżeli wyrządził on szkodę w sposób całkowicie zamierzony, w takim wypadku jest zobowiązany do naprawienia jej w pełnej wysokości.