„No to o co się założymy, że Polska wygra z Senegalem?”. No i właśnie złamałeś prawo

Codzienne dołącz do dyskusji (40) 19.06.2018
„No to o co się założymy, że Polska wygra z Senegalem?”. No i właśnie złamałeś prawo

Mateusz Madejski

Chcesz się założyć z kumplami o wynik meczu? Prawdopodobnie nie będzie to legalne, no, chyba że wszyscy kumple akurat działają w branży hazardowej. Teoretycznie zakłady futbolowe więc legalne nie są, ale też nie dajmy się zwariować.

Mundialowe szaleństwo w pełni. Trudno się mu oprzeć, nawet mając świadomość, że Rosja jest ostatnim krajem, który powinien organizować takie imprezy. Oczywistą oczywistością podczas ważnych spotkań są zakłady. Czasem w biurze, czasem w barze, czasem w domu. Czasem o kolejkę, ale czasem o całkiem sporą kasę. No właśnie – czy to w ogóle legalne?

Nie potrzeba zbyt długiej lektury ustawy hazardowej, by odpowiedzieć na to pytanie. Oto artykuł trzeci tego słynnego dokumentu;

Urządzanie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier w karty i gier na automatach oraz prowadzenie działalności w tym zakresie jest dozwolone na podstawie właściwej koncesji, zezwolenia lub dokonanego zgłoszenia.

Zakład o mecz trudno sklasyfikować inaczej niż „zakład wzajemny”. Więc jeśli po godzinach spotka się paru kumpli z koncesjami, to problemu nie będzie. Biorąc pod uwagę, że w Polsce jest tylko kilka firm z takimi koncesjami, to w zdecydowanej większości przypadków zakłady o to, ile tak zwanych hat-tricków strzeli Ronaldo, mogą się skończyć potężnymi karami.

Zakłady futbolowe. Jakie są przewidziane kary

Pamiętacie jeszcze aferę hazardową? W największym skrócie – ważni politycy PO spotykali się wtedy z dziwnymi lobbystami branży hazardowej na cmentarzach, by ustalać przyszłość tego biznesu. Z dzisiejszego punktu widzenia afera może wyglądać niewinnie, ale w 2009 r. o mało co nie wywróciła rządu. Premier Tusk, by walczyć z kryzysem wizerunkowym, w niezwykłym (znowu – jak na tamte czasy) tempie, przepchnął tak zwaną ustawę hazardową. Została ona w kwietniu 2017 jeszcze przerobiona przez PiS. Tyle teorii. Co więc grozi za zakłady?

Oczywiście wygrana nagroda przepadnie, a do tego za samo uczestnictwo w zakładzie grozi niemal 40 tysięcy zł grzywny, jeśli było to wykroczenie mniejszej wagi. W skrajnych przypadkach kara jednak może wynieść nawet 240 tys.

Zakłady futbolowe są nielegalne, ale nie dajmy się zwariować

Oczywiście nie możemy też przesadzać ze swoimi obawami. Po pierwsze – nie jest jednak tak, że każdy zakład jest nielegalny. – Jeśli zadeklarujemy, że stawiamy kolejkę w barze, jeśli Lewandowski strzeli gola, to nie ma problemu. Jeśli jednak mamy stawkę, kurs, gwarantowaną wygraną to wtedy jest to niedozwolone – wyjaśniał WP Zdzisław Kostrubała ze Stowarzyszenia Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich.

Po drugie, od czasu obowiązywania ustawy hazardowej (a to już prawie dekada), żaden amatorski miłośnik futbolu zakładający się o wyniki ukarany nie został.

Martwe prawo, ale prawo – można skonstatować. Nie dajmy się więc zwariować, że zakłady o kilka złotych mogą skutkować poważnymi karami. Ale może lepiej, by wszystko było na legalu, iść do tego baru i jednak zakładać się tylko o następną kolejkę? A gdzie oglądać mecz Polska-Kolumbia wyjaśniamy w osobnym wpisie.

40 odpowiedzi na “„No to o co się założymy, że Polska wygra z Senegalem?”. No i właśnie złamałeś prawo”

 1. o matko niby portal zwiazany z prawem a czlowiek ktory pisze artykul nie odroznia „urzadzanie zakladow wzajemnych” od „bierze udzial w zakladzie wzajemnym”.

  Zakladac sie z kumplem mozna w 100% legalnie a przez takich specow jak Mateusz Madejski pozniej mamy idiotyczne przekonanie opinii publicznej ze jest to nielegalne. Nielegalne jest organizowanie czegos takiego a nie zalozenie sie z kumplem.

  • Wydaje mi się, że jeśli zakładasz się z kumplem, to wspólnie „urządzacie zakład wzajemny”. Branie w nim udziału jest możliwe po „urządzeniu go”. W końcu zakład nie istnieje o ile ktoś go nie „urządzi”, prawda?

   • nieprawda. Urzadzanie czegos to inaczej „organizowanie” a organizowanie odnosi sie do procesu planowania. Jesli ze znajomym po prostu sie zalozysz to nie jest to zadne planowanie ani organizowanie.

    Urzadzenie zakladow wzajemnych to inaczej umozliwienie zawierania takich zakladow. Podejmowanie planowych krokow w celu zawierania takich zakladow. Same zaklady w polsce nigdy nie byly i nie beda nielegalne.

   • W ustawie chodzi tylko i i wyłącznie o zakłady, w których jest zbierana wspólna pula, którą ktoś trzyma i z której potem wedle ustalonych wcześniej zasad wypłacane są wygrane. Czy tak wyglądają normalne zakłady między kolegami?

     • 2. Zakładami wzajemnymi są zakłady o wygrane pieniężne lub rzeczowe,
      polegające na odgadywaniu:
      1) wyników sportowego współzawodnictwa ludzi lub zwierząt, w których
      uczestnicy wpłacają stawki, a wysokość wygranej zależy od łącznej kwoty
      wpłaconych stawek – totalizatory;
      2) zaistnienia różnych zdarzeń, w tym zdarzeń wirtualnych, w których
      uczestnicy wpłacają stawki, a wysokość wygranych zależy od umówionego, między przyjmującym zakład a wpłacającym stawkę, stosunku wpłaty do wygranej – bukmacherstwo.

      (U S T AWA z dnia 19 listopada 2009 r.o grach hazardowych)

     • Dzięki, właśnie o to mi chodziło! Czyli zakład jest legalny, tak długo, jak strony zakładu nie wpłacą uprzednio jakiejś kwoty. Jeśli zakładam się z kumplem i ten, kto przegrywa wypłaca coś (lub stawia flaszkę) zwycięzcy, to jest to legalne. Dobrze rozumiem?

     • Tak, taki zakład na pewno jest legalny.

      Zresztą nawet to, czy byłby nielegalny, gdybyście w gronie kolegów wyjęli pieniądze z kieszni i złożyli do jakiejś puli też nie jest oczywiste, bo trudno nazwać to czyjąś „działalnością”, gdy wszyscy uczestnicy są zarazem organizatorami. Ustawa ewidentnie jest skrojona w celu regulacji działań, które mają charakter zarobkowy.

 2. „Zakład o mecz trudno sklasyfikować inaczej niż „zakład wzajemny” ”

  Przeciwnie, wystarczy przeczytać definicję „zakładu wzajemnego” zawartą w ustawie, by zrozumieć, że typowy prywatny zakład o mecz takowym nie jest.

  Dno.

 3. no i dlaczego Mateuszu wprowadzasz w błąd? zakładanie się z kolegą to nie jest urządzanie zakładów, tylko zakładanie się, nie ma tu pośrednika

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *