„No to o co się założymy, że Polska wygra z Senegalem?”. No i właśnie złamałeś prawo

Codzienne Dołącz do dyskusji (40)
„No to o co się założymy, że Polska wygra z Senegalem?”. No i właśnie złamałeś prawo

Chcesz się założyć z kumplami o wynik meczu? Prawdopodobnie nie będzie to legalne, no, chyba że wszyscy kumple akurat działają w branży hazardowej. Teoretycznie zakłady futbolowe więc legalne nie są, ale też nie dajmy się zwariować.

Mundialowe szaleństwo w pełni. Trudno się mu oprzeć, nawet mając świadomość, że Rosja jest ostatnim krajem, który powinien organizować takie imprezy. Oczywistą oczywistością podczas ważnych spotkań są zakłady. Czasem w biurze, czasem w barze, czasem w domu. Czasem o kolejkę, ale czasem o całkiem sporą kasę. No właśnie – czy to w ogóle legalne?

Nie potrzeba zbyt długiej lektury ustawy hazardowej, by odpowiedzieć na to pytanie. Oto artykuł trzeci tego słynnego dokumentu;

Urządzanie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier w karty i gier na automatach oraz prowadzenie działalności w tym zakresie jest dozwolone na podstawie właściwej koncesji, zezwolenia lub dokonanego zgłoszenia.

Zakład o mecz trudno sklasyfikować inaczej niż „zakład wzajemny”. Więc jeśli po godzinach spotka się paru kumpli z koncesjami, to problemu nie będzie. Biorąc pod uwagę, że w Polsce jest tylko kilka firm z takimi koncesjami, to w zdecydowanej większości przypadków zakłady o to, ile tak zwanych hat-tricków strzeli Ronaldo, mogą się skończyć potężnymi karami.

Zakłady futbolowe. Jakie są przewidziane kary

Pamiętacie jeszcze aferę hazardową? W największym skrócie – ważni politycy PO spotykali się wtedy z dziwnymi lobbystami branży hazardowej na cmentarzach, by ustalać przyszłość tego biznesu. Z dzisiejszego punktu widzenia afera może wyglądać niewinnie, ale w 2009 r. o mało co nie wywróciła rządu. Premier Tusk, by walczyć z kryzysem wizerunkowym, w niezwykłym (znowu – jak na tamte czasy) tempie, przepchnął tak zwaną ustawę hazardową. Została ona w kwietniu 2017 jeszcze przerobiona przez PiS. Tyle teorii. Co więc grozi za zakłady?

Oczywiście wygrana nagroda przepadnie, a do tego za samo uczestnictwo w zakładzie grozi niemal 40 tysięcy zł grzywny, jeśli było to wykroczenie mniejszej wagi. W skrajnych przypadkach kara jednak może wynieść nawet 240 tys.

Zakłady futbolowe są nielegalne, ale nie dajmy się zwariować

Oczywiście nie możemy też przesadzać ze swoimi obawami. Po pierwsze – nie jest jednak tak, że każdy zakład jest nielegalny. – Jeśli zadeklarujemy, że stawiamy kolejkę w barze, jeśli Lewandowski strzeli gola, to nie ma problemu. Jeśli jednak mamy stawkę, kurs, gwarantowaną wygraną to wtedy jest to niedozwolone – wyjaśniał WP Zdzisław Kostrubała ze Stowarzyszenia Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich.

Po drugie, od czasu obowiązywania ustawy hazardowej (a to już prawie dekada), żaden amatorski miłośnik futbolu zakładający się o wyniki ukarany nie został.

Martwe prawo, ale prawo – można skonstatować. Nie dajmy się więc zwariować, że zakłady o kilka złotych mogą skutkować poważnymi karami. Ale może lepiej, by wszystko było na legalu, iść do tego baru i jednak zakładać się tylko o następną kolejkę? A gdzie oglądać mecz Polska-Kolumbia wyjaśniamy w osobnym wpisie.