W ostatnim czasie zakup mieszkań przeznaczonych do wynajmu staje się coraz mniej opłacalną inwestycją. Mimo to wielu Polaków wciąż lokuje w ten sposób swoje środki. W czasach, gdy spodziewana stopa zwrotu jest coraz niższa, warto mieć na uwadze istotną kwestię. Otóż dla siebie często kupujemy przestronne lokale, kierując się ich metrażem. Z kolei w przypadku najmu znaczenie ma liczba pokoi i to, by było ich jak najwięcej w stosunku do metrażu.
Najemców interesuje liczba pokoi, a nie metraż
Coraz droższe mieszkania i brak taniego pieniądza na rynku, a także wysokie koszty remontów powodują, że tego rodzaje inwestycje przynoszą coraz niższe stopy zwrotu. Bez wątpienia jednak wciąż opłacają się w długiej perspektywie.
Sytuacja ta sprawia, że obecnie zakup mieszkania po to, aby później je wynajmować, musi być bardziej przemyślana niż kiedykolwiek.
Na istotny błąd, który można popełnić w takiej sytuacji, często pomijany w różnych analizach, uwagę zwraca Adam Grzymski, twórca projektu Kamienica Piłkarza, realizowanego w Łodzi.
W swoich wypowiedziach dla mediów zwraca on uwagę na to, że zupełnie innymi kryteriami kierujemy się, wybierając mieszkanie dla siebie, a co innego ważne jest dla najemców.
Jak wyjaśnia Adam Grzymski, jeśli szukamy wymarzonej nieruchomości z myślą o naszych potrzebach, często sugerujemy się jej metrażem i przestronnością. Z kolei najemców interesuje przede wszystkim liczba pokoi, a nie metrów.
Ktoś taki, szukając mieszkania dwupokojowego i mając do wyboru dwa lokale, o powierzchni 30 m2 i 50 m2, chętniej wybierze to pierwsze z powodu niższej ceny. I co do zasady nie będzie skłonny płacić za dodatkową powierzchnię, chcąc ograniczyć swoje potrzeby i koszty do minimum.
Jak się okazuje, stawki za wynajem w danym mieście wyznacza przede wszystkim liczba pokoi, a nie metraż.
Rzecz jasna, mieszkanie 2-pokojowe o powierzchni 50 m2 można wycenić wyżej niż 2-pokojowe liczące 30 m2. Jednak w tym pierwszym przypadku stopa zwrotu będzie znacznie niższa. A dodajmy, że rozpoczęcie przygody z inwestowaniem w ten sposób wymaga znacznie większych środków.
Kupując mieszkanie na wynajem, powinniśmy kierować się potrzebami najemców, a nie swoimi
Cena m2 mniejszego mieszkania jest wyższa niż mieszkania o średniej wielkości. Ale to właśnie niewielkie lokale są przede wszystkim tym, czego szukają najemcy.
A kluczem do sukcesu na rynku najmu jest przecież spełnianie oczekiwań klientów, nie zaś naszych własnych potrzeb. Przestronne mieszkania bardzo dobrze prezentują się na zdjęciach czy wtedy, gdy oglądamy je osobiście.
Stanowią także standardową ofertę wśród deweloperów. Jednak stopa zwrotu z takich inwestycji może być mniejsza niż z lokalu z dwoma małymi pokoikami, często nazywanymi klitkami.