ZUS chce pomóc przedsiębiorcom, którzy mają zaległości i trudną sytuację finansową

Finanse Firma Dołącz do dyskusji
ZUS chce pomóc przedsiębiorcom, którzy mają zaległości i trudną sytuację finansową

Przedsiębiorcy, którzy mają problem z zaległościami w składkach ZUS, mogą liczyć na pomoc. Zakład przypomina, że w każdej chwili mogą skorzystać z pomocy doradców w sprawie ulg i umorzeń. Doradcy przeprowadzą przedsiębiorców przez cały proces wypełniania dokumentacji do udzielenia ulgi w spłacie należności.

Zaległości w ZUS. Pomogą doradcy

Trudna sytuacja finansowa może sprawić, że część przedsiębiorców będzie miało problem z uiszczaniem należnych składek ZUS. Osoby prowadzące własną działalność powinny jednak pamiętać, że Zakład umożliwia skorzystanie ze specjalnej ulgi w postaci rozłożenia spłaty zadłużenia na raty. Możliwe jest też odroczenie zapłaty składek.

Przedsiębiorcy często jednak nie zdają sobie z tego sprawy lub nie wiedzą, co właściwie powinni zrobić, by skorzystać z ulgi. Zakład przypomina zatem, że na przedsiębiorców czekają doradcy w sprawie ulg i umorzeń, którzy zaproponują najdogodniejszą formę spłaty należności. Jak informuje ZUS, doradca pomoże klientom w zgromadzeniu i przygotowaniu dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku; wskaże zakres potrzebnej dokumentacji, a także wyda i objaśni aktualne druki i formularze. Następnie pomoże wypełnić oświadczenia niezbędne do rozpatrzenia wniosku i zaproponuje najdogodniejszą formę uregulowania zobowiązań – uwzględniając przy tym indywidualną sytuację przedsiębiorcy, jego możliwości finansowe oraz wysokość zaległości w ZUS.

Zakład przypomina też, że oprócz płatników składek z pomocy doradców mogą skorzystać również inne osoby zobowiązane do spłaty zaległości względem ZUS, a także osoby, które muszą zwrócić nienależnie pobrane świadczenia oraz należności likwidowanego funduszu alimentacyjnego. Oprócz tego Zakład zwraca też uwagę na fakt, że dzięki pomocy doradcy dłużnik ma szansę załatwić sprawę swojego zadłużenia z jedną, w pełni kompetentną osobą – od początku do końca. A to akurat istotne, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że przedsiębiorcy (ale i pozostali obywatele, chcący np. załatwić coś w urzędzie) często są odsyłani od okienka do okienka. Na swojej stronie internetowej ZUS zamieścił wykaz terenowych jednostek Zakładu, w których funkcjonuje stanowisko doradcy ds. ulg i umorzeń.

Dłużników w ZUS może przybywać

Prawdopodobnie nie bez przyczyny ZUS przypomina o możliwości skorzystania z pomocy doradców – niestety istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że w najbliższych miesiącach będzie przybywać przedsiębiorców, którzy będą mieć zaległości w ZUS. Kondycja mniejszych przedsiębiorstw systematycznie się pogarsza – a już wkrótce koszty utrzymania wielu z nich mogą przewyższyć osiągane przez nich zyski. Dla części z nich tymczasowym rozwiązaniem może być też zawieszenie działalności gospodarczej.