Największa w kraju sieć 5G obejmuje już ponad połowę mieszkańców Polski. Plus zmiata konkurencję

Lokowanie produktu Technologie Dołącz do dyskusji
Największa w kraju sieć 5G obejmuje już ponad połowę mieszkańców Polski. Plus zmiata konkurencję

Minęły już czasy, kiedy technologia 5G kojarzyła się tylko z dostępnością w największych miastach w Polsce. Dziś korzystać mogą z niej mieszkańcy większych i mniejszych miejscowości, bo najszybsza w Polsce sieć Plusa objęła już ponad połowę mieszkańców kraju. Zasięg sieci 5G w Plusie robi wrażenie, a przecież to niemalże początek.

Zasięg sieci 5G w Plusie

Jak z wieloma nowinkami technologicznymi bywa, obecność sieci 5G w Polsce zaczęła się od szerokiej dyskusji, hucznych pierwszych uruchomień i rozszerzania sieci użytkowników, a dziś zaczynamy ją traktować jak coś naturalnego. Szczególnie jeśli mówimy o 5G operatora sieci Plus, który w tej technologii jest absolutnym liderem w skali kraju. Przede wszystkim za pośrednictwem tego dostawcy z najszybszego internetu mobilnego może już korzystać ponad 19 milionów Polaków! Wszystko za sprawą dynamicznie rozbudowującej się infrastruktury, obejmującej sobą już nie tylko Warszawę, Trójmiasto czy Kraków, ale też mniejsze i znacznie mniejsze miejscowości. Jednak zasięg nie jest jedynym czynnikiem czyniącym z Plusa krajowego lidera.

Jako, że sieć 5G przede wszystkim kojarzy nam się z usprawnieniem prędkości pobieranych przez nasze urządzenie danych, to kluczowym czynnikiem w rywalizacji o klientów jest prędkość. Ranking SpeedTest.pl za 2022 rok nie pozostawia żadnych wątpliwości: Plus zostawia konkurencję daleko w tyle. Średnia prędkość pobierania wynosi aż 142 megabajty na sekundę. Ta liczba robi szczególne wrażenie, gdy porównamy ją z drugim wynikiem w zestawieniu. Play osiągnął bowiem zaledwie 71,7 Mb/s. Orange i T-Mobile nie doszły nawet do poziomu 70 megabajtów na sekundę. Wynik Plusa jest zresztą najbardziej wiarygodny, bo z racji potężnego zasięgu jego sieci 5G badanie przeprowadzono przy pomocy aż 53 tysięcy testów.

źródło: SpeedTest.pl
źródło: SpeedTest.pl

5G już nie tylko w dużych miastach

Sieć 5G to ewolucja, która sprawia że nasze urządzenie, dostosowane do obsługi technologii 5. generacji, jest w stanie nadążać za pędzącym z ogromną prędkością postępem technologicznym. Dzięki niej możemy w wysokiej jakości i bez zakłóceń oglądać filmy czy mecze, płynnie grać w gry online, korzystać z komunikatorów czy pobierać duże pliki (trzy razy szybciej niż w przypadku LTE, 4G lub 3G). Na początku wprowadzania w Polsce tej technologii przez Plusa z tych korzyści mogli korzystać jedynie mieszkańcy największych aglomeracji. Ale to się zmieniło.

Tak obecnie wygląda zasięg sieci 5G od Plusa w Polsce.
Tak obecnie wygląda zasięg sieci 5G od Plusa w Polsce.

Weźmy jako przykład Radom. RFBenchmark, w lutym 2022 roku, przeprowadził dokładne badania szybkości transferu danych w wielu miejscach w Polsce. Jedno z nich to właśnie to nieco ponad 200-tysięczne miasto na Mazowszu, będące całkowicie w zasięgu internetu 5G. Jako punkty pomiarowe wyznaczono Dworzec Główny, Galerię Słoneczną, Galerię M1, a także osiedle Zamłynie i Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny. W przypadku Plusa średni wynik pobierania i wysyłania w Radomiu to aż 216,9 Mb/s. Drugi, T-Mobile, osiągnął wynik o około 35 megabajtów na sekundę niższy, a Play doszedł raptem do około 77,5 Mb/s.

Zestawienie prędkości pobierania tylko w 5G i jej udział w pomiarach w Radomiu
Zestawienie prędkości pobierania tylko w 5G i jej udział w pomiarach w Radomiu

Łącznie sieć 5G od Plusa jest obecnie dostępna w około 800 miejscowościach w całej Polsce. W dodatku, zważywszy na to że 5G od Plusa jest obecnie w Polsce po prostu najszybsze, co daje najlepszy user experience. Dodatkowo warto pamiętać o jeszcze jednej rzeczy odróżniającej Plusa od innych dostawców. Jako pierwszy w Polsce uruchomił on sieć w paśmie 2600 MHz, inni wciąż używają pasma 2100 MHz. Plus daje najszybszy internet w Polsce swoim użytkownikom na całkowitą wyłączność.

5G to przyszłość, która jest teraz

O 3G, 4G i LTE będziemy stopniowo zapominać, a 5G zaczniemy traktować jako absolutny standard. Dziś może jeszcze nasze urządzenia nie są w stanie w pełni jej wykorzystywać, ale wszyscy dobrze widzimy jak pędzi światowy wyścig o innowacje. Po pandemii praca zdalna stała się na tyle powszechna, że producenci oprogramowania i usługodawcy dwoją się i troją, by zapewnić jak najdoskonalsze formy komunikowania się na odległość. Aby zatem zapewnić nienaganną jakość połączenia, a także jego niezawodność, przystosowują swoje aplikacje do najmocniejszej na rynku technologii. 5G od Plusa daje możliwość skorzystania z niej nie tylko w stolicach wszystkich szesnastu województw, ale też choćby w Chełmsku Śląskim przy granicy z Czechami czy w Hajnówce na obrzeżach Puszczy Białowieskiej. To daje nam bardzo szerokie możliwości jeśli myślimy na przykład o pracy zdalnej w miejscu naszego wypoczynku, prawda?

W dodatku Plus dopiero się rozkręca. Dzięki agregacji 5G z LTE Plus przekroczył szybkość 1 gigabajta na sekundę w centrum Piotrkowa Trybunalskiego w warunkach komercyjnych! To pokazuje, że technologia jest cały czas w fazie rozwoju. Bo choć dla użytkowników obecny limit prędkości internetu to 600 Mb/s, to widać że Plus szykuje się na bardziej wymagającą przyszłość, bo ani się obejrzymy a kolejne cyfrowe usługi będą coraz doskonalsze i potrzebujące jeszcze większego transferu danych. Dlatego warto już teraz zainwestować w urządzenia obsługujące technologię 5G. Plus obecnie oferuje w tej dziedzinie ponad 130 urządzeń, w tym smartfony, routery i tablet. A to dopiero początek…

Artykuł powstał we współpracy reklamowej z Plus