Już pojutrze możliwe będzie zastrzeżenie PESEL – taka informacja pojawiła się na stronie Urzędu Miast Toruń. Obywatele mogą dzięki temu zminimalizować ryzyko, że ktoś inny weźmie na ich dane kredyt czy dokona zakupów na raty.
Zastrzeżenie PESEL już od 17 listopada. Polacy będą mogli skorzystać z nowej możliwości
Rządzący zapowiedzieli możliwość zastrzeżenia numeru PESEL już jakiś czas temu; pod koniec sierpnia pojawił się projekt odpowiedniego rozporządzenia. Teraz nowe przepisy wchodzą w życie – zastrzeżenie PESEL będzie możliwe już od 17 listopada. Osoby, które skorzystają z tej możliwości, będą mogły spać spokojniej; ryzyko, że ktoś weźmie kredyt lub pożyczkę na ich dane, dokona zakupu na raty lub innej czynności tego rodzaju, wymagającej podania numeru PESEL, drastycznie maleje.
PESEL będzie można zastrzec na kilka sposobów. Najprościej będzie użyć aplikacji mObywatel 2.0 lub dokonać zastrzeżenia numeru przez stronę obywatel.gov.pl; osoby, które nie chcą (lub z jakiegoś powodu nie mogą) skorzystać z rozwiązań elektronicznych, będą mogły zastrzec numer PESEL również fizycznie, udając się do banku, na pocztę lub do dowolnego urzędu gminy. Warto przy tym pamiętać, że przy zastrzeganiu numeru PESEL w urzędzie, konieczny będzie wniosek złożony w postaci papierowej i własnoręcznie podpisany przez daną osobę.
Będzie można nie tylko zastrzec PESEL, ale też cofnąć zastrzeżenie czy zapoznać się z historią zmian
Należy też wspomnieć, że w nowym Rejestrze Zastrzeżeń Numerów PESEL będzie można nie tylko zastrzec PESEL, ale też – cofnąć to zastrzeżenie (np. w sytuacji, gdy osoba, która wcześniej zastrzegła numer, będzie faktycznie chciała wziąć kredyt czy pożyczkę – w innym wypadku wykorzystanie PESEL-u do tej czynności nie będzie możliwe) czy ustawić automatyczne zastrzeżenia numeru PESEL. Oprócz tego każda osoba fizyczna będzie mogła również sprawdzić historię weryfikacji numeru PESEL przez instytucje, firmy i osoby prywatne, a także podejrzeć historię zmian statusu (tak, by upewnić się, że faktycznie tylko ona ich dokonywała).
Warto jednak pamiętać, że o ile zastrzeżenie PESEL będzie możliwe już od 17 listopada, to jednak ustawowy obowiązek weryfikacji takiego zastrzeżenia np. przy zawieraniu umowy kredytu czy pożyczki wejdzie w życie dopiero 1 czerwca 2024 r. Oznacza to, że w praktyce dopiero od tego momentu zastrzeżenie PESEL będzie „przydatne” – wcześniej instytucje i tak nie będą sprawdzać, czy dana osoba zdecydowała się zastrzec swój PESEL, czy nie. Nie zmienia to jednak faktu, że warto o tym pomyśleć jak najszybciej – zwłaszcza jeśli ktoś może to zrobić elektronicznie.