Zgoda na posiadanie zwierząt egzotycznych i niebezpiecznych jest możliwa, ale nie w każdym przypadku. O posiadaniu nosorożca, lwa czy żyrafy możesz zapomnieć. Skąd i jak uzyskać zgodę i gdzie dowiedzieć się, które zwierzęta można w Polsce posiadać?
Zgoda na posiadanie zwierząt jest obowiązkowa, jeżeli chcemy posiadać bądź hodować tzw. gatunki niebezpieczne. Przepisem, który reguluje konieczność otrzymania takiej zgody jest ustawa o ochronie przyrody. Pojawia się pytanie, które zwierzęta są niebezpieczne i kto o tym decyduje?
Odpowiedź znajdziemy w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 3 sierpnia 2011 r.w sprawie gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi. Zawiera ono przede wszystkim listy zwierząt niebezpiecznych, wymienionych jedno po drugim.
Najistotniejsze rozróżnienie ma miejsce już na początku. W § 1 ust. 1 mamy podział takich zwierząt, ze względu na stopień zagrożenia dla ludzi na dwie kategorie. Pierwsza, przypisana jest do zwierząt najbardziej niebezpiecznych. Co do zasady tych zwierząt nie można w ogóle posiadać. Jakie zwierzęta do niej należą? W pierwszej kategorii znajdziemy np. sporo pająków, skorpionów, węży, ale też małpy, niedźwiedzie i jednego ptaka – kazuara.
Z ciekawości aż sprawdziłem, cóż to za ptasi gatunek znalazł się między masą jadowitych albo wielkich zwierząt. Jest to ptak-nielot o wadze i wzroście przeciętnego dorosłego mężczyzny, agresywny jeżeli chodzi o obronę terytorium. Wyglądem przypomina nieco strusia i zamieszkuje Australię i Nową Gwineę.
Zgoda na posiadanie zwierząt takich jak lwy czy tygrysy? Zapomnij.
Zwierzęta należące do I kategorii mogą posiadać tylko cyrki, zoo, ośrodki badawcze i ośrodki rehabilitacji zwierząt. Dla innych podmiotów? Zakaz posiadania, przewozu, wymiany, użyczenia, handlu, hodowli – zasadniczo wszystkiego. Nie ma przy tym żadnej możliwości, aby zwykły szary obywatel taką zgodę uzyskał. Po prostu nie i już, a dziecięce marzenia o tym, że będziemy mieć np. egzotyczne zwierzęta w pracy, pozostaną marzeniami. Czy aby na pewno?
Okazuje się, że sporo egzotycznych zwierząt jednak można trzymać w domu – jeżeli ma się do tego odpowiednie warunki. Dotyczy to tych wymienionych w II kategorii, mniej niebezpiecznych gatunków. Wymagana jest jednak zgoda regionalnego dyrektora ochrony środowiska, uzależniona od zapewnienia należytych standardów bezpieczeństwa. Znajdziemy tam ponownie węże i jaszczurki, skorpiony i pająki, ale także niewielkie krokodyle czy małpy.
Co to oznacza dla nas? To, że po spełnieniu kryterium bezpieczeństwa i uzyskaniu zgody możemy hodować rysie, wilki czy niektóre gatunki krokodyli. W osobnym załączniku, również dołączonym do rozporządzenia, znajdziemy szczególne wymagania przypisane do danego gatunku. Dotyczą one przede wszystkim warunków, w jakich zwierzęta powinny być, aby nie zagrażały sobie, innym zwierzętom i człowiekowi.
Zgoda na posiadanie zwierząt dotyczy też niektórych psów!
Oprócz skrajnie egzotycznych przykładów, warto pamiętać również o naszym podwórku. Istnieją również rasy psów niebezpiecznych i zostały wymienione w rozporządzeniu Ministra spraw wewnętrznych i administracji. Znajduje się tam tylko 11 ras psów, min. pitbull terrier czy rottweiler. Tutaj procedura jest prostsza – wymagana jest zgoda na posiadanie bądź hodowlę od odpowiedniego organu samorządu – wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta. Obowiązek ten wynika jednak z innej ustawy – o ochronie zwierząt. Organ w szczególności powinien brać pod uwagę czy warunki hodowli bądź utrzymania psa, będą bezpieczne dla otoczenia.