Szykują się zmiany w zakładaniu działalności gospodarczej. Nie wszystkim się spodobają

Firma Technologie Dołącz do dyskusji
Szykują się zmiany w zakładaniu działalności gospodarczej. Nie wszystkim się spodobają

Obecnie osoby, które chcą założyć własną działalność gospodarczą, mogą zrobić to zarówno w urzędzie, jak i elektronicznie. Okazuje się jednak, że już wkrótce może się to zmienić, ponieważ rządzący chcą wprowadzić zmiany w zakładaniu działalności gospodarczej. 

Zmiany w zakładaniu działalności gospodarczej

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji została opublikowana informacja o tym, że projekt ustawy przewidującej zakładanie firmy wyłącznie online trafił właśnie do konsultacji. Mowa o projekcie ustawy o zmianie ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz niektórych innych ustaw, którego autorem jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Jakie zmiany w zakładaniu działalności gospodarczej przewiduje projekt? Jak się okazuje, składanie wniosków do CEIDG o rejestrację działalności gospodarczej (czy o wprowadzenie jakichkolwiek zmian) ma być możliwe tylko online. Tym samym osoby, które chcą założyć własną JDG, zostaną pozbawione możliwości złożenia wniosku bezpośrednio w urzędzie. Jak można przeczytać w ocenie skutków regulacji, takie rozwiązanie jest „oczekiwanym następstwem postępującej elektronizacji usług publicznych”. Jednocześnie proces „całkowitej elektronizacji” ma być rozłożony w czasie, tak, aby „wyjść naprzeciw potrzebom obywateli niekorzystających z technologii cyfrowych”. Nie zmienia to jednak faktu, że docelowo i tak będzie można założyć działalność wyłącznie przez internet.

Teoretycznie zakładanie firmy wyłącznie online ma umożliwić automatyzację procesów i wymianę danych przez CEIDG z innymi systemami informatycznymi, a także – zwiększenie efektywności i optymalizacji procesów dotyczących rejestru CEIDG. Z punktu widzenia państwa umożliwienie obywatelom zakładanie działalności tylko w jeden sposób faktycznie jest wygodne. Obywatele jednak raczej nie wychodzą z takiego samego założenia; sporo osób wciąż rejestruje firmę podczas wizyty w urzędzie. Powody są różne; w wielu wypadkach faktycznie chodzi o niekorzystanie z internetu, jednak część osób woli złożyć wniosek w urzędzie oczekując, że urzędnik podpowie im, jak wypełnić pola, które wzbudzają wątpliwości wnioskującego.

Nowelizacja ustawy ma wprowadzić też inne zmiany

Oprócz tego, że zakładanie firmy będzie możliwe wyłącznie online, nowelizacja ma też sprawić, że CEIDG stanie się miejscem, w którym publikowane będą informacje o spółce cywilnej. Ponadto rozszerzony ma zostać zakres informacji w CEIDG o udzielonych przez przedsiębiorców pełnomocnictwach.

Oczywiście dalsza elektronizacja jest jak najbardziej mile widziana. Problem polega jednak na tym, że polski ustawodawca coraz częściej ma w zwyczaju jednocześnie uniemożliwiać składanie wniosków papierowych. Przykładem może być składanie wniosków o 500 plus – obecnie można tego dokonać wyłącznie elektronicznie. Niedługo podobnie może być w przypadku zakładania firmy.