Znamy pierwsze informacje jak ma wyglądać zniesienie obostrzeń w sporcie

Społeczeństwo dołącz do dyskusji (12) 30.05.2020
Znamy pierwsze informacje jak ma wyglądać zniesienie obostrzeń w sporcie

Paweł Grabowski

Znaczące zniesienie obostrzeń w sporcie już od 19 czerwca. Kibice będą mogli powrócić na trybuny po ponad 80 dniach nieobecności. Niestety miejsca na stadionie nie wystarczy dla wszystkich chętnych.  

Zniesienie obostrzeń w sporcie było przedmiotem konferencji prasowej

Na malowniczych błoniach Stadionu Narodowego premier Mateusz Morawiecki wraz z minister sportu Danutą Dmowską-Andrzejuk oraz Prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewem Bońkiem przedstawili plan powrotu rozgrywek sportowych na najbliższe dni. Już dzisiaj na stadiony wrócą długo wyczekiwane rozgrywki PKO Ekstraklasy. Do gry wrócą również piłkarze klubów z I i II ligi. Niestety aż do 19 czerwca spotkania będą odbywały się przy pustych trybunach. Data powrotu kibiców nie jest przypadkowa. W tym dniu ruszają rozgrywki finałowe Ekstraklasy, cieszące się dużym powodzeniem wśród kibiców. Od tego dnia na trybunach będzie mogło przebywać do 25%  procent pojemności stadionu. Dla przykładu – obiekt Legii Warszawa ma pojemność 31 103 miejsc. Zgodnie z nowymi wytycznymi mecz na żywo będzie mogło obejrzeć 7 776 kibiców.

Niestety nie znamy jeszcze szczegółów organizacyjnych, jak dokładnie mają być rozmieszczeni kibice na trybunach, żeby zachować standardy bezpieczeństwa. Wstępnie można usłyszeć głosy, że nie będzie możliwości przyjazdu grup zorganizowanych na mecze. Nie będą również czynne kasy biletowe na stadionach, bilet będzie można kupić wyłącznie online. W porozumieniu z PZPN mają zostać przedstawione wytyczne dotyczące maseczek, dezynfekcji rąk oraz miejsc na stadionie.

Zniesienie obostrzeń w sporcie dotyczy również innych dyscyplin

Powrót kibiców na stadiony to ważny ruch ze strony rządu. Kibicowanie ulubionym klubom to dla wielu istotny aspekt życia. Obostrzenia mają być również zniesione w innych sportach, w tym lubianym żużlu. Zgodnie z zapowiedziami minister sportu od tego weekendu do treningów wracają kluby z żużlowej ekstraklasy. Premier zapowiedział, że inne rywalizacje sportowe będą możliwe zarówno na zamkniętej, jak i otwartej przestrzeni, przy udziale maksymalnie 150 osób. Polska jest pierwszym krajem, który wprowadza program powrotu kibiców na stadiony. W Czechach na stadionie może przebywać maksymalnie 300 kibiców, a w niemieckiej Bundeslidze nie ma w ogóle takiej możliwości. Serbia wprowadziła możliwość kibicowania na trybunach, o ile między ludźmi zostanie zachowany dwumetrowy odstęp. W najbliższych dniach mamy poznać więcej szczegółów dotyczących nowych zasad, jakimi będzie rządził się doping fanów sportu. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ na trybunach obowiązuje zakaz zasłaniania twarzy, a jednocześnie zniesienie obowiązku noszenia maseczek dotyczy wyłącznie otwartej przestrzeni.

Premier wspomniał również o tym, że kluby piłkarskie skorzystały z pomocy z tarcz antykryzysowych i finansowych na łączną kwotę 25 milionów złotych.