Zniesienie obowiązku posiadania prawa jazdy podczas kontroli jest coraz bliżej realizacji. Projekt już jest gotowy

Moto dołącz do dyskusji (40) 27.05.2019
Zniesienie obowiązku posiadania prawa jazdy podczas kontroli jest coraz bliżej realizacji. Projekt już jest gotowy

Paweł Mering

Wspominane niejednokrotnie plany resortu w końcu wchodzą w fazę realizacji. Ministerstwo Infrastruktury stworzyło projekt zmian w przepisach, który zniesie obowiązek posiadania podczas kontroli dokumentu prawa jazdy. Znikną również nalepki kontrolne na szyby. Jest to kontynuacja procesu cyfryzacji i uzdrawiania przepisów, dotyczących kierowców.

Zniesienie obowiązku posiadania prawa jazdy

Obecnie nieposiadanie dokumentu prawa jazdy podczas kontroli drogowej skutkowało popełnieniem wykroczenia z art. 95 k.w.

Kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów,
podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

Taryfikator mandatów za to wykroczenie przewiduje karę grzywny w wysokości 50 złotych. W przypadku — na przykład — odmowy przyjęcia mandatu i skierowania sprawy do rozpatrzenia przez sąd kara może wynieść aż 250 złotych grzywny, co zresztą wynika z powyższego przepisu.

Resort infrastruktury, we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, stworzył projekt zmian w przepisach. Ów projekt został właśnie skierowany do konsultacji społecznych. Zakres zmian obejmuje zniesienie obowiązku posiadania dokumentu prawa jazdy podczas kontroli, ale także likwidację nalepek kontrolnych z przednich szyb pojazdu.

Dobrych zmian będzie jednak więcej

Kolejną, rewolucyjną wręcz, zmianą będzie zlikwidowanie prawnego obowiązku przerejestrowywania pojazdu, gdy w momencie zakupu stał on na tablicach rejestracyjnych innych, niż właściwe dla powiatu nabywcy. Wprowadzona zostanie także możliwość czasowej rejestracji pojazdu, a także czasowego wyłączenia auta z ruchu. Ta druga możliwość wiązać się będzie z możliwością nieubezpieczania pojazdu, który de facto stoi w garażu.

Takie zmiany są oczywiście możliwe do wprowadzenia tylko dlatego, że wdrożony został system CEPiK 2.0. Uprzednia likwidacja obowiązku posiadania dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC jedynie udowodniła, że zmiany w tym zakresie, jakże pożądane i rozsądne, są w końcu możliwe.

Jazda bez dokumentów stała się faktem. Mimo wszystko warto je mieć przy sobie

Miejmy również nadzieję, że będzie to jedynie kolejny krok ku cyfryzacji węzłowych dziedzin życia. Rozwój funkcjonalności systemu CEPiK 2.0, a także aplikacji, jak mObywatel, pokazuje, że — przynajmniej w zakresie cyfryzacji — ministerstwa nie próżnują. Jak to mówią, lepiej późno, niż wcale.