Zostały ostatnie tygodnie na przebadanie się u lekarza za darmo. Może pojawi się alternatywa

Państwo Zdrowie Dołącz do dyskusji
Zostały ostatnie tygodnie na przebadanie się u lekarza za darmo. Może pojawi się alternatywa

Polska niestety od lat ma ogromny problem z finansowaniem służby zdrowia. Pod tym względem znajdujemy się w samym tyle wśród krajów europejskich. Kiepsko sytuacja wygląda m.in. w przypadku profilaktyki. Zmienić miał to program “Profilaktyka 40 plus”, który kończy się już w kwietniu tego roku. Nie zostaniemy jednak z niczym. Rząd zapowiada nowe rozwiązanie, z którego skorzystać będą mogli już dwudziestolatkowie.  

Program “Profilaktyka 40 plus” przeszedł bez większego echa

Już za kilka miesięcy pożegnamy się z programem profilaktycznym skierowanym do osób po 40. roku życia. Według danych NFZ skorzystały z niego ponad 4 miliony osób, a prawo do tego miało około 20 milionów Polaków. Sukces więc nie jest pełny. Mimo to ministerstwo zdrowia się nie poddaje. Już zapowiedziano kontynuację programu wymyślonego przez ministra Adama Niedzielskiego, ale z pewnymi zmianami. 

Najważniejszą informacją jest to, że wynik badania nie zostanie bez komentarza, zwłaszcza, gdy wyjdzie nieprawidłowy. Do tej pory pacjent musiał sam szukać konsultacji w tym zakresie, co wiele osób zniechęcało do całego programu. 

“Moje zdrowie” także dla dwudziestolatków

Program “Moje zdrowie”, który ma funkcjonować już od maja bieżącego roku, skierowany będzie do osób powyżej 20. roku życia. Uprawnionych do skorzystania z bezpłatnych badań będzie więc znacznie więcej. Ich liczba będzie zresztą rosnąć wraz z wiekiem pacjenta. Takie rozwiązanie uzasadniono tym, że ostatni bilans zdrowotny jest wykonywany u osób w wieku 19 lat. Potem wielu młodych ludzi przez długi czas się nie bada. 

Co ciekawe, pewne zmiany dotkną również badania medycyny pracy. Mają one zostać rozszerzone np. o lipidogram czy badanie poziomu kreatyniny. Prace nad pakietem cały czas trwają. 

Wnioski z programu nie są zbyt optymistyczne

Wprawdzie z bezpłatnych badań w ramach “Profilaktyki 40 plus” skorzystało tylko kilkanaście procent osób do tego uprawnionych, ale pozwala to wysnuć pewne wnioski na temat kondycji polskiego społeczeństwa. I nie są one zbyt optymistyczne. 

Specjaliści zwracają przede wszystkim uwagę na otyłość, która dotyczy aż 75% mężczyzn i 70% kobiet powyżej 40. roku życia. Duża nadwaga ma bezpośrednie przełożenie na wyniki badań laboratoryjnych. Ponad 60% Polaków ma za wysoki cholesterol. Podwyższony poziom glukozy stwierdzono u 30% badanych. Niepokoić mogą poza tym podwyższone próby wątrobowe co u dziesiątego pacjenta. 

Wciąż jeszcze można się przebadać, ale trzeba się spieszyć

Jeśli prace nie pójdą tak jak zaplanowano, możliwe jest ponowne przedłużenie programu “Profilaktyka 40 plus” o kilka tygodni. Osoby uprawnione do skorzystania z niego mogą na badania zapisać się szybko i bezproblemowo przez Internetowe Konto Pacjenta. Bilans wykonać można raz na 12 miesięcy.