Zwolnienie od psychiatry ma równorzędną wartość do zwolnienia od internisty, chirurga czy okulisty. W przeciwieństwie do tradycyjnego L4 zalecenia dla pacjentów na zwolnieniu od psychiatry nie ograniczają ich do pozostawania w domu i do leżenia w łóżku. Podczas zwolnienia od psychiatry można jak najbardziej nie tylko chodzić po zakupy, ale również spotykać się ze znajomymi.
Gdy dostajemy tradycyjne L4, najczęściej nie powinniśmy wychodzić z domu, bo zalecane jest nam leżenie i odpoczywanie zwiększające skuteczność rekonwalescencji. Tymczasem zwolnienie od psychiatry daje pacjentowi większą swobodę. Można brać udział w obrządkach religijnych, uczestniczyć w urodzinach, ślubach, chrzcinach, kołach zainteresowań itp. Wszystko zgodnie z prawem i nastawieniem na jak najszybszy powrót do zdrowia.
Jak uzyskać zwolnienie od psychiatry?
Zwolnienie od psychiatry możemy uzyskać podobnie jak zwolnienie od innego lekarza. Psychiatra ocenia stan zdrowia psychicznego pacjenta podczas konsultacji i w razie potrzeby wystawi zwolnienie i receptę. Zwolnienie od psychiatry możemy otrzymać w sytuacji, gdy problemy natury psychicznej uniemożliwiają wykonywanie pracy.
Przed wystawieniem zwolnienia specjalista przeprowadzi wywiad, zbierze informacje o charakterze dolegliwości i czasie utrzymywania się problemów. W razie potrzeby może wystawić L4 wstecz.
Co można robić na zwolnieniu od psychiatry?
W odróżnieniu od L4 wystawianego przez innych specjalistów, zwolnienie od psychiatry pozwala na większą aktywność. Pacjent przebywający na takim zwolnieniu nie jest obłożnie chory fizycznie, dlatego nie musi izolować się ani całymi dniami leżeć w łóżku. Jak najbardziej wychodzić z domu po zakupy, do apteki, ale również wyprowadzać psa, uprawiać sport, spacerować i spotykać się ze znajomymi.
Czas na zwolnieniu od psychiatry należy maksymalnie wykorzystać na działania, które pomogą w powrocie do zdrowia, w tym psychoterapię, spotkania w grupach wsparcia, konsultacje z innymi specjalistami. Pacjent ma prawo uczestniczyć w kołach zainteresowań oraz zajęciach rekreacyjnych, ukierunkowanych na przywrócenie równowagi w życiu.
Czy pracownika na L4 od psychiatry można skontrolować?
Oczywiście. W przypadku pracownika przebywającego na L4 od psychiatry ZUS ma prawo skontrolować zasadność wystawienia zaświadczenia lekarskiego. Jednak przeprowadzenie kontroli jest trudniejsze, jeśli na zwolnieniu widnieje informacja, że możemy wychodzić z domu. Ponadto potwierdzenie bądź wykluczenie dolegliwości natury psychicznej jest bardziej skomplikowane, niż poświadczenie chorób ujawniających się fizycznie.
W trakcie zwolnienia lekarskiego od psychiatry pacjent może zmienić miejsce pobytu, jednak musi to zgłosić do płatnika składek i do ZUS-u. Ma na to trzy dni od „przeprowadzki”.