10 zł za każdą wizytę do lekarza i dodatkowe opłaty za lepsze świadczenia. To recepta na lepszą służbę zdrowia

Gorące tematy Zdrowie Dołącz do dyskusji (1019)
10 zł za każdą wizytę do lekarza i dodatkowe opłaty za lepsze świadczenia. To recepta na lepszą służbę zdrowia

10 zł za wizytę u lekarza, nieważne z czym przychodzimy? To może wkrótce stać się naszą rzeczywistością, bo rząd aż świerzbi, żeby jakoś załatać dziurę w służbie zdrowia. Naszym kosztem, ma się rozumieć.

Zapewne niejedno z nas przekonało się już, czym jest prawdziwa przyjemność związana z wystawaniem w długich kolejkach do lekarza. Eksperci przy Ministerstwie Zdrowia chcą ten proceder ukrócić i usunąć z zapisów osoby, które zapisują się „na zapas”. Pomysłów na uzdrowienie systemu jest wiele, a większość z nich leży w dodatkowych opłatach, które ostatecznie poniesie podatnik.

Eksperci chcą, żebyśmy mieli dostęp do lepszych świadczeń, pod warunkiem, że sobie za nie zapłacimy. Warunkiem zapisania się do lekarza miałaby być też drobna kwota uiszczana do wizyty u lekarza: powiedzmy dziesięć złotych.

Podsumujmy konkretne pomysły ekspertów z komisji „Wspólnie dla zdrowia”.

10 zł za wizytę u lekarza

Możliwość prywatnej, dobrowolnej dopłaty do świadczenia gwarantującego wyższy standard usługi medycznej.

Za tym pomysłem optowało aż 90% ekspertów. Jeśli komuś nie podoba się, że – na przykład – dostaje soczewki danej firmy do operacji zaćmy, może po dopłacie wybrać inne. Problem w tym, że w pewnym sensie to już istnieje: kiedy przychodzimy do dentysty i nie chcemy plomb na NFZ, możemy dopłacić za te lepsze, prywatnie.

Dobrowolne ubezpieczenia dodatkowe pozwalające na dostęp do nowoczesnych świadczeń.

Entuzjastami tego pomysłu było 74% ekspertów. Jeśli sobie dopłacimy, będziemy mogli chodzić do tych „lepszych” lekarzy, z nowocześniejszym sprzętem.

Minimalna kwota za wizytę u lekarza – np. 10 zł

Chyba w tym miejscu najgłębiej jest pies pogrzebany. Rzecz bowiem w tym, że ludzi słusznie irytują starsze osoby, które chodzą do lekarza tylko po to, żeby porozmawiać. Problem w tym, że seniorzy nie mają nikogo, z kim mogą się porozumieć. Nie ma dla nich opieki psychologicznej, nie ma specjalisty, który zajmowałby się ich problemami, nie mają do kogo ust otworzyć, nie wiedzą, komu się wyżalić. Zostaje lekarz lub ksiądz.

Wszystkie te pomysły łączy jedno: to podatnik ma zapłacić za to, że służba zdrowia kuleje. 10 zł za wizytę u lekarza, 20 zł za wizytę u specjalisty, a potem pewnie dojdą jeszcze opłaty za łóżko w szpitalu.

Rządzie, lecz się sam

Można uśmiechnąć się przez łzy, ale Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy złożył wniosek do Prokuratury Generalnej. We wniosku zawarto prośbę o zbadanie, czy nie doszło do przestępstwa z artykułu 155 Kodeksu Karnego (nieumyślnego spowodowania śmierci). Winnym takiego przestępstwa miałby być rząd, który nie dofinansowuje służby zdrowia należycie, znajduje jednak pieniądze na tzw. Piątkę Kaczyńskiego.

O tym, że służba zdrowia jest niedofinansowana, mówi się od bardzo dawna. Szczególnie źle jest w przypadku psychiatrii: jeszcze nie tak dawno pojawiła się w sieci informacja, że piętnastolatka została zgwałcona w szpitalu psychiatrycznym dla dorosłych, bo w tym dla dzieci nie było dla niej miejsca. Skala samobójstw również jest bardzo duża.

Ale to nie jest nasz jedyny problem. Kolejki do specjalistów są długie, brakuje sprzętu, lekarze zapowiadają, że będą uciekać z kraju. Około 90 procent lekarzy na emeryturze nadal pracuje.

Do tego leczenie jest konstytucyjnym prawem:

Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa.

Aczkolwiek jak wszyscy wiemy, jest zupełnie inaczej. Rząd się używi, ma się zresztą gdzie leczyć, toteż choroby obywateli go nie obchodzą, a śmierć to jedynie statystyka. Dobrze, że mówią, że każdy ma prawo do życia od momentu poczęcia, szkoda, że nic ich nie obchodzi co się stanie, kiedy człowiek się już urodzi i musi jakoś dożyć starości.

Jak zwykle zwalą więc wszystko na podatników – w ten czy inny sposób będziemy dopłacać do tego, na co oddaliśmy ciężką daninę w podatkach. Taka prywatyzacja w białych rękawiczkach.