Rodziny z co najmniej dwójką dzieci mogą liczyć na kolejne 12 tys. zł od państwa. Powstanie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Finanse Rodzina Dołącz do dyskusji (468)
Rodziny z co najmniej dwójką dzieci mogą liczyć na kolejne 12 tys. zł od państwa. Powstanie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Jak się okazuje, 500 plus i 300 plus to nie wszystko, jeśli chodzi o programy socjalne dla Polaków posiadających dzieci. Wprowadzony ma zostać także Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – czyli dodatkowe 12 tys. zł dla rodzin z dziećmi. 

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: kolejne 12 tys. zł dla rodzin z dziećmi

Premier Morawiecki zapowiadał w ostatnich dniach kontynuację sztandarowego programu obozu rządzącego – czyli 500 plus. Nie wiadomo było jednak, czy premier miał na myśli waloryzację programu (co od dawna jest przedmiotem dyskusji) czy też może rozszerzenie programu. Dziś wiadomo już jednak, że ZP chce nowego programu socjalnego. Ma nim być Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

Jak stwierdził premier podczas konwencji programowej, rządowi zależy na tym, aby wesprzeć rodziców podczas trzech pierwszych lat życia dziecka. Ma w tym pomóc właśnie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Będzie to dodatkowe 12 tys. zł dla rodzin z dziećmi – ale tylko na drugie, trzecie i kolejne dzieci. Rodzice objęci programem będą mogli wykorzystać środki między 12 a 36 miesiącem życia dziecka. Prawdopodobnie nie będzie ograniczeń, jeśli chodzi o cel wydatkowania. Morawiecki stwierdził, że to „rodzice najlepiej wiedzą, czy wykorzystać te środki na żłobek, na zatrudnienie niani albo na jakiś inny ważny cel, który pomoże zbudować większą rodzinę i pozwoli zbudować większą Polskę”. Dodał też, że „rodzina jest w sercu naszego programu”, czyli prezentowanego Nowego Ładu.

12 tys. zł dla rodzin z dziećmi – prawdopodobnie bez kontroli wydatkowania programu

Jeśli zgodnie z zapowiedzią premiera rodzice będą mogli wydatkować pieniądze na dowolny cel, to mało prawdopodobne wydaje się, by tak jak w przypadku 500 plus – chociaż częściowo – wprowadzono kontrolę wydatkowania pieniędzy.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że dodatkowe 12 tys. zł dla rodzin z dziećmi w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będzie przysługiwać wyłącznie rodzinom z dwójką i więcej dzieci. Ma to być program zachęcający do powiększenia rodziny (chociaż trudno uważać, by ktoś zdecydował się na to tylko ze względu na obiecane przez premiera środki). Tymczasem wydaje się, że rząd przeoczył istotną kwestię – czyli pomoc dla małżeństw, które dopiero są w fazie decydowania się na pierwsze dziecko. Z wyjątkiem programu mieszkaniowego i gwarancji bankowej na wkład własny rząd nie przygotował żadnych ułatwień w postaci np. dofinansowania żłobków itd.