220 000 złotych za samochód przestaje robić na nas już większe wrażenie

Moto Zakupy Dołącz do dyskusji
220 000 złotych za samochód przestaje robić na nas już większe wrażenie

W Polsce obserwujemy dynamiczny wzrost zainteresowania samochodami klasy premium. Wrzesień 2024 roku okazał się rekordowym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych pojazdów – według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego zarejestrowano ponad 41 tysięcy aut, co czyni ten miesiąc najlepszym wrześniem od 19 lat. Wyraźnym liderem wzrostu są luksusowe marki, które coraz częściej trafiają w gusta polskich kierowców.
Segment premium odnotowuje imponujące wyniki – wzrost rejestracji tych aut jest aż sześciokrotnie większy niż w przypadku popularnych modeli. Obecnie co czwarte nowe auto rejestrowane w Polsce należy do tej kategorii. Dane z platformy Automarket.pl potwierdzają, że średnia cena samochodu premium to 222 tys. zł netto, co przestaje być wyzwaniem dla zamożniejszych Polaków.

Bogaty Polak, to Polak w luksusowym samochodzie?

Eksperci wskazują, że rosnące zainteresowanie luksusowymi pojazdami wynika zarówno z poprawiającej się sytuacji finansowej Polaków, jak i zmieniających się aspiracji konsumentów. Według danych GUS, polskie PKB na mieszkańca według parytetu siły nabywczej wynosi już 80% średniej unijnej. Nowoczesne technologie i wysoka jakość wykończenia w samochodach premium stają się coraz bardziej pożądane, szczególnie przez młodsze pokolenie, które oczekuje innowacyjnych rozwiązań, takich jak półautonomiczna jazda, masaż w fotelach czy sterowanie gestami.

Zakup luksusowego auta często wiąże się z wyborem leasingu lub wynajmu długoterminowego, które są równie popularne wśród klientów Automarket.pl. Co ciekawe, średni okres spłaty samochodów premium wynosi 38 miesięcy, czyli nieznacznie więcej niż w przypadku aut popularnych (35 miesięcy). Tymczasem konkurencyjne Superauto.pl jakiś czas temu podesłało nam prasówkę, która zdradza czym wiezie się przez życie polski kierowca. Nie brakuje tam także powiewów z dalekiej Azji, przy czym nie chodzi o auta koreańskie, ani japońskie.

Potężne wzrosty Lexusa

To marki takie jak Mercedes-Benz, BMW, Audi czy Lexus coraz częściej pojawiają się w czołówce rejestracji. W 2024 roku Lexus zanotował wzrost o 54%, a Audi o prawie 38%. Nawet samochody z najwyższej półki (przykładowo Mercedes Maybach S580), znalazły swoich nabywców w Polsce. Rosnąca popularność segmentu premium to nie tylko efekt wyższych dochodów, ale także zmiany podejścia Polaków do jakości i designu. Wygląda na to, że aspiracje kierowców sięgają coraz wyżej – w dosłownym i metaforycznym sensie.