4500 zł rachunku za prąd? „Najpierw płać, potem wyjaśniaj!”

Gorące tematy Zakupy dołącz do dyskusji (6) 27.08.2015
4500 zł rachunku za prąd? „Najpierw płać, potem wyjaśniaj!”

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Mieszkańcy Płocka i jego okolic dostali ogromnie zawyżone rachunki za prąd.

Wielu z nas dostaje co miesiąc rachunki za prąd. Co jakiś czas zużycie jest weryfikowane, a rachunki odpowiednio modyfikowane. Jednakże nikt, kto nie zużywa nagle dużo większej ilości energii, nie spodziewa się drastycznych podwyżek. Niestety doświadczyli podobnej sytuacji mieszkańcy Płocka i jego okolic, gdy dostali ogromnie zawyżone rachunki za prąd.

Kilka tygodni temu do wielu domów w Płocku i jego okolicach dotarły listy z rachunkami do zapłacenia za zużycie energii elektrycznej. Nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego, gdyby nie kwoty widniejące w polu „do zapłaty”. Zamiast 100-300 zł widniały tam kwoty rzędu 1 500-4 500 zł!

Włos zjeżył się na głowach mieszkańców, którzy czym prędzej zaczęli zwracać się do operatora, firmy Energa w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. W biurze obsługi większość z nich została poproszona o wyjaśnienie poprzez infolinię. Ludzie zaczęli wydzwaniać i starać się dowiedzieć, co się stało i jak mogą otrzymać informacje, co sprawiło, że tak drastycznie zawyżono im rachunki.

Niestety operatorzy w infolinii nie mieli zbyt wiele do powiedzenia, poza tym, że w takich spornych sytuacjach lepiej jest uiścić rachunki, a potem dochodzić swoich praw, bo mogą narosnąć duże odsetki. Tego było dla mieszkańców za wiele i zwrócili się o pomoc do mediów, które ochoczo podjęły temat i po serii wywiadów z mieszkańcami udali się wraz z grupą poszkodowanych do siedziby firmy Energa.

Tam udało się w końcu porozmawiać z osobą, która miała w zaistniałej sprawie nieco więcej wiedzy, czy też kompetencji i wyjaśniła ludziom, że zawyżone rachunki pojawiły się na skutek błędu w systemie informatycznym firmy, który omyłkowo podał przewidywane kwoty roczne. W ciągu kilku tygodni sprawa ma zostać załatwiona, a mieszkańcy otrzymają poprawne rachunki.

Masz problemy lub wątpliwości związane z nieprawidłowym naliczeniem opłat lub znacznie zawyżonymi rachunkami i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.